istaan te midden van een zee van kassen. Men kan het als een gezamenlijken plicht van de grondeigenaren van Midden-Delfland tegenover de gemeenschap beschouwen, dat zij met deze enclave een deel van de geestelijke waarde van het landschap in stand houden. De hierdoor gevormde recreatiegelegenheid is van groote beteekenis voor het geestelijk leven der bevolking. Men leze hierover wat de burgemeester van Wansum, De Weichs de Wenne, hierover zeide op de vergadering van de contact-commissie voor natuurbescherming in Juni 1941.

Midden-Delfland vormt, zooals hierboven reeds werd gezegd, een nog ongerept stuk oud-Hollandsch landschapsschoon te midden van de bedrijvigheid en het verkeer die zich rondom dit gebied hebben ontwikkeld. Het bleef merkwaardigerwijze nog ongeschonden bewaard te midden van den driehoek Den Haag—Rotterdam—Hoek-van-Holland, d.i. te midden van de dichtst bevolkte streek van ons land. Deze 'driehoek telt bijna 11/, millioen inwoners, als men deze groote steden en ook Schiedam, Delft, Rijswijk eixVoorburg mederekent, en dit komt neer op raim 2750 zielen per vierkanten kilometer! De schoonheid van Midden-Delfland is reeds door velen uit de omliggende steden ontdekt, en zulks zoowel door wandelaars en fietsers, als door zeilers en roeiers. De laatste twee categorieën gaan b.v. veel naar het Bommeer en -de omringende vaarten, op een half uur ten O van Maasland gelegeaa. Bij de toenemende bevolking in den genoemden stedendriehoek, zal de behoefte aan recreatiegelegenheid toenemen, en de waarde van deze ongeschonden weilandstreek grooter worden. Men denke niet, dat zij van weinig belang is omdat de bezoekers nu nog slechts een klein percentage van het totale aantal ontspanning zoekenden vormen. Hare waarde zal steeds meer begrepen worden, naarmate het verfceer rondom toeneemt. Een ieder die het pad langs'de Vlaardmgervaart volgt, loopend van Vlaardingen naar Schipluiden, zal onder de bekoring van de schoonheid van dit land komen 4). De nadenkende geest zal begrijpen, dat de groote aantrekkelijkheid is gelegen in de steeds wisselende aspecten langs deze vaart. Zij vertoont telkens kleine bochten en geeft zelden de eentonigheid te zien van de late rechte einden van zoovele andere kanalen. Op de oevers is het geheim van de schoonheid vooral daarin te zoeken, dat men telkens wijde vergezichten heeft over een streek met verspreide boerenerven

°™g<Ld°°r h°0g, Sebo°mte. Deze aanplantingen maken soms een boschachtigen indruk en kunnen een mooien door den wind gefatsoeneerden gewelfvorm vertoonen. Zeer essentieel is het ook voor den indruk van natuurschoon dien wij ontvangen, dat men noch in de

r? ft'"? b"m0nh ™ steende element

van leelijke fabrieken bootenhuizen, sporttenten of kassen tegenkomt

ehoudens een paar thans nog met hinderlijke uitzonderingen. Ook dé

bekende bij watertoerisme behoorende ververschingsgelegenheden

ontbreken practisch nog. De foto 3 geeft een indruk van deze vaart.