Als men wandelt langs de wegen rondom Zouteveen en langs dien van Ketel over Abtswoude naar Delft treft het ons dat de boerenerven slechts voor de helft aan de wegen liggen; de andere helft ligt aan het einde van een lange oprijlaan. Veelal is deze laan met knotwilgen beplant. In dit geval is zoo'n boerderij, als landschapselementmidden-in-de-grasvelden, juist omdat men haar uit de verte aanschouwt, in haar geheel te overzien. Het prachtige landschap wordt ook nog niet noemenswaard bedorven door de palen van bovengrondsche telefoon-, licht- of sterkstroomleidingen, al komen deze, ten deele zelfs als dubbele rij, voor langs den weg Schipluiden—Zouteveen. De kassen —- om nog eens op deze terug te komen — ontbreken oostelijk van de Vlaardingervaart, doch aan die vaart zelf steken zij hier en daar haar leelijke koppen op, vooral even bezuiden Schipluiden 5). De indruk wordt gelukkig nog geheel beheerscht door de machtige oppervlakken van het wijde polderlandschap met zijn boerderijen en bijbehoorende boomgroepen. Het land langs de Trekvaart van Zouteveen naar Maassluis vertoont nog geen enkele kas; hier is de polderschoonheid geheel onvervalscht en onbesmet. Het is dan ook een prachtige wandeling langs deze vaart, al is zij kaarsrecht. Van analoge schoonheid is de evenwijdig aan deze Trekvaart loopende Booneruliet (zie foto's 4 en 5). Groote wijdheid is het kenmerk van het landschap, gezien van de kaden langs deze hooggelegen boezemwateren. Tusschen de oostelijke helften van deze vlieten liggen de zg. Vlietlanden, moerassig boezemland met een rijk gevarieerde vogelwereld, dank zij de afwezigheid van vee. Zelfs de Middel-wetering 6), die halverwege deze wetering aftakt naar het gehucht St.-Maartensrecht, is, met haar hooge begroeiing langs de kaden, nog steeds een mooi polderwater, ondanks de hier reeds talrijk wordende kassen en broeibakken, die aansluiten bij het kascultuurgebied van St.-Maartensrecht. Deze wateren hebben een mooie flora, vooral van waterlelies, en zoolang hier niet te veel motorvaart komt, zal deze plantengroei wel blijven. Het is merkwaardig dat de ten N van Rotterdam dikwijls zoo schilderachtige windmolens in Midden-Delfland vrijwel ontbreken.

Het dorp Maasland is nog zeer aantrekkelijk; in het Westen, in den Dijkpolder, ziet men eindelooze weilanden, geheel zonder glas; in het Oosten zijn nog te weinig glazen bouwsels om werkelijk te storen. Naar ik verneem heeft deze streek ook kans om mooi en gaaf te blijven, want de bevolking neemt eerder af dan toe, door de aantrekking die van het Westland uitgaat. Deze gemeente heeft echter nog geen uitbreidingsplan. Als dit er kwam en b.v. het grootste deel der gemeente werd gereserveerd voor gebouwen verband houdende met landbouw en veeteelt, zou men reeds van zelf uit het voorgestelde

5) Haar plaats hangt zeer af van de vervoersmogelijkheden tot de meest nabijgelegen groenteveiling.

6) Zooals reeds werd gezegd bestaat de bodem hier uit slappen veengrond, die ongunstig voor den tuinbouw zou zijn, doch de uitbreiding blijkbaar niet heeft belet.