Het verdwijnen van de lava onder een gestolde korst kan ook tot de vorming van tunnels aanleiding geven. Een kleine, dikke tong van touwlava is in PI. II, fig. 3 afgebeeld, liggende op een steile helling. Met eenige hamerslagen is het dak ingebeukt en hiermee de buisvormige gedaante er van aangetoond.

Ook andere „spelingen der natuur" komen voor. Zoo kan het dek van een stroom in stugge vouwen gelegd worden, waarvan PI. II fig. 5 een sprekend voorbeeld geeft. Elders zijn de touwen losgewrongen, terwijl ze echter aan één punt bleven hangen en een kleine, gewelfde brug is het grillig gevormde resultaat. (PI. II, fig. 4).

Niet minder merkwaardig zijn de „geeuwende muilen" (PI. II, fig. 6). Aan den tip van een stroom worden stukken van de nieuw gevormde korst voortdurend onder de tong weggerold. Een iets

Mg. 2. Het ontstaan van lava-gewelven en zijdelings gesplitste tongen in barranco's van den Colle Umberto. A. Doorsnede gedurende de strooming. B. Na

aftapping en inzinking.

minder buigzaam deel wil daarbij wel eens van achteren opwippen en in dezen stand vast stollen. Stroomafwaarts kijkende ziet men dan recht in een opengesperde bek. Zelfs een rij vervaarlijke tanden ontbreekt niet, want plukken half plastische lava zijn bij de beweging aan de bovenkaak blijven hangen, uitgerekt en dan doorgescheurd. Bernauer, die het ontstaan heeft kunnen waarnemen, is zelfs getuige geweest van het weer dichtklappen van zulk een krokodillenmuil (fig- i)-

Tot slot moet nog een vorm besproken worden, waarbij wederom het leegloopen een rol speelde. De lavadom van de Colle Umberto, die in de jaren 1895 1899 vlak voor het observatorium is opgeweld, heeft een radiair, diepgegroefd oppervlak. De nieuwe weg geeft fraaie doorsneden te zien, waar het een en ander uit af te leiden valt. Hoewel van domvormige gedaante, is de oppervlakte van den heuvel blijkbaar ontstaan door het afvloeien van afzonderlijke stroomen. Touwlava's komen voor, maar blok- en sintelvorming heeft sterk overheerscht. Door periodieke afglijding in dit sinteldek zijn voort-