DE OFFICIËELE TOPOGRAFISCHE KAART BIJ ONS ONDERWIJS

DOOR

Drs. H. EGGINK (Met één figuur en 5 overzichten)

Inleiding. Het was omstreeks 1920, dat in verschillende landen door leeraren-geografen samenwerking werd gezocht met de officiëele topografische diensten. Onder meer was dit een gevolg van de verandering, die zich sinds het begin dezer eeuw — misschien iets later — voltrekt in ons onderwijs. Oók in het aardrijkskunde-onderwijs. Hoè die verandering zich voltrekt en wat de oorzaken hiervan zijn, is hier niet aan de orde. Wij volstaan nu met er op te wijzen, dat een der uitingen daarvan is: het meer doen gebruiken van de kaart. Men wil niet alleen uit de leerboeken de topografie verwijderen, voor zoover die door de leerlingen zelf op een atlas kan worden opgezocht, men wil ook de kaart zélf meer in het centium plaatsen. Daaraan is behoefte, nu de jeugd trekt en reist, nu overal jeugdherbergen worden opgericht en men veel meer dan vroeger excursies maakt. Daarvoor zijn kaarten noodig, goede kaarten... en dus kwam men bij de topografische diensten.

In de Vereenigde Staten, Duitschland, Zwitserland, Belgie, Frankrijk en, naar wij meenen, ook in Italië verschenen reeds verzamelingen van kaarten, gekozen uit de bestaande bladen en van toelichtingen voorzien; deze laatste gewoonlijk bewerkt door docenten. Voor titels en verdere gegevens verwijzen wij naar de bijgevoegde literatuurlijst

Ook in ons land zat men niet stil: onze kaarten kunnen als leermiddel zeker wedijveren met de buitenlandsche, die vaak öf niet, óf wel zeer sober gekleurd zijn. Reeds in 1920 wendden zich, zoowel in Indië als in Nederland, enkele leeraren tot de Regeering, maar bezuiniging deed beide pogingen mislukken. Totdat een artikel in dit tijdschrift (L 1) voor den directeur van den Topografischen Dienst aanleiding werd, contact te zoeken met den secretaris van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap. Dit contact deed tenslotte ook in ons land een verzameling topografische kaarten voor schoolgebruik ontstaan !).

1) De Topografische kaart bij het Onderwijs". 20 kaartbladen IJfSOOO en 1 ■ Soooo uitgezocht en van toelichtingen voorzien door leeraren van het Middelbaar Onderwijs. Topografische Dienst. 's-Gravenhage, Princessegracht 15. Prijs

ƒ 5--.