op de bladen werd namelijk een aanzienlijke korting verleend en een stevige omslagmap werd aangemaakt.

Wat verder is b ij gevoegd. Behalve een verklaring der teekens ontvangt de kooper een catalogus, die voortdurend kan worden aangevuld. Met behulp daarvan kan men gemakkelijk aansluitende bladen bestellen: nr. 670 vormt bv. een mooi geheel met blad Eindloven. Ook geeft deze catalogus overzicht en prijs van de verschenen geologische kaarten en van vergrootingen tot 1/10000, welke men eventueel voor heemkunde zou kunnen gebruiken 1). Wij komen daarop nog nader terug, vermelden hier alleen nog, dat men voor de — ook later te noemen Waterstaatskaart — zich dient te wenden tot de Rijksuitgeverij te 's-Gravenhage, Fluweelen Burgwal 18.

Een boekje van de hand van den heer Von Freytag Drabbe, hoofd van den Opnemingsdient, behandelt op eenvoudige wijze o.a!: kaartnoorden en astronomisch noorden, kaartteekens en tinten; hoe een kaart gemaakt wordt, reproductie enz.;

het gebruik van luchtfoto's ;

de toepassing, sinds 1933, van luchtfotogrammetrie voor de vervaardiging der topografische kaarten.

Tenslotte geeft de map nog ter vergelijking een deel van ons land op de schaal 1/200000 (omgeving van Amsterdam-Haarlem).

Wat er ontbreekt. Het lag oorspronkelijk in de bedoeling-, ook bij te voegen:

a. een geologische kaart van de omgeving der bestellende school :

b. evenzoo de waterstaatskaart en

c. de bladen op 1/25 000 van die omgeving.

r Om practische redenen is dit niet geschied. Immers, sommige scholen hebben al een of meer van deze kaarten. Ook was het een bezwaar dat de prijzen der geologische bladen niet alle gelijk zijn. Wèl is in een begeleidend schrijven aangeraden, deze kaarten geleidelijk aan te schaffen. Dr. Tesch, directeur van den Geologischen Dienst te Haarlem was zoo welwillend op deze kaarten 30% korting te vereenen, mits bij de map van den Topografisch en Dienst besteld (Het is waarschijnlijk overbodig hier op te merken, dat de verkoop der geologische kaarten geschiedt door deze laatste instelling)

De besprekingen met den Dienst van den Rijkswaterstaat in deze zijn nog niet beëindigd — ambtelijke molens malen nu eenmaal langzaam — maar in een onderhoud met dr. ir. Wentholt zegde deze ons reeds zijn steun toe.

Het gebruik der kaarten. Natuurlijk zal ieder collega de kaarten op zijn eigen manier gebruiken. Wij kunnen hier dus slechts mededeelen, hoe wij het ons voorstellen en wat wij reeds in deze ric itmg deden. Onderscheid moet daarbij gemaakt worden tusschen de kaarten der omgeving en die der Nederlandsche landschappen.

/L?f,an?T b,afen' d* men voor aanvulling wenscht bv. 9 (Rottumeroor) of 687 (met de enclave Baarle Hertog). "uumeroog;