der Bergen" (uitgave der genoemde vereeniging te 's-Gravenhage). Heeft dezelfde organisatie er wel eens aan gedacht, haar deelnemers aan de reizen de officiëele kaarten te verstrekken? Vooral voor voetreizen lijkt ons dat zeer nuttig.

Wij meenen te weten, dat ook de Nederlandsche Jeugd Herberg Centrale plannen heeft geschriften over heemkunde te doen samen-

i. Ontsluiting van zuidelijk diluviaal puin bv. zware lijdieten; graniet van het noordelijk diluvium is hier zeldzaam. 2. Bronvijver op een leemlaag. 3. Grens van gestuwd praeglaciaal en de sandr. 4. Groeve met mooie stuwingsverschijnselen.

stellen voor de omgeving harer jeugdherbergen. Haar maandblad, „De Trekker" gaf in 1936 een uitvoerig artikel „Van luchtfoto tot landkaart" uit.

Het Maarten Maartenshuis geeft in een van zijn jongste mededeelingen enkele aanwijzingen over deze „geografie te velde". Naast wat wij daarover reeds mededeelden, vinden wij daar nog vermeld een verkeerstelling langs de wegen en het noteeren op een groote kaart van de functie der huizen. Zeker een aardige opdracht in het pensionrijke gebied in de omgeving van Doorn.

Uitvoeriger is Jul. Wagner in de Geographische Anzeiger (Gotha, Justus Perthes) van 1933, waarin hij alzoo noemt: geologie, fossielen, grondsoorten; ligging van het dorp ten opzichte van wateren, bronnen en wegen; ontwikkeling van den plattegrond van het dorp; het dorpstype, de sociale structuur der bevolking; bodemgebruik, grondbezit, verkaveling; bij een boerderij: plattegrond, bouwmateriaal, versiering, opschriften, huisraad, landbouwgereedschap; wat de boer gedurende een jaar doet; kleederdrachten, dialect, sagen, folklore, erfrecht; coöperatie.

Wij gaan nog iets verder.