Arabië is ondanks het feit, dat het omringd is door wereldverkeerswegen, een der minst bekende en geëxploreerde deelen der wereld In het bijzonder gold dit voor Zuid-Arabië. In de laatste tien jaren is meer van dit gebied bekend geworden, vooral van de grootsche en veelvormige bouwkunst in deze streken. Uit de woonhuizen burchten, paleizen, cultusgebouwen en monumenten van een land kan men veel afleiden omtrent zijn geschiedenis, levensomstandigheden, zijn strijd om het bestaan, den invloed ondergaan van andere volken, zi'in oogte van, cultuur, maatschappelijk leven en dergelijke. Voor het wonen in bergland (tusschen 2 en 3000 m) neemt spreker als type de op het Yemenitische hooggebergte uit rotsblokken gebouwde woningen en de uit leem en gebakken steen gebouwde huizen en paleizen der steden op de hoogvlakten. Afzonderlijk behandelde hij den specialen en zeer mooien bouwstijl van Yemen's hoofdstad San'a. Voor den bouw in wadi's en woestijnen koos spreker de Hadramautvallei met zijn prachtige, uit leem gebouwde torenhuizen zijn massale paleizen, burchten en moskeeën als studie-object. Een groote serie typeerende opnamen illustreerde zijn betoog, dat een ongekende wereld van verrassende schoonheid en van rijke mogelijkheden voor verdere studie en ontdekking toonde.

Als laatste spreker hield prof. Hentze uit Gent een voordracht verlucht met een keur van fraaie lichtbeelden, over Tijgerdemon en vooroudercultus in Oud-China en hunne circumpacifische verspreiding.

De navorschmgen, tot nu toe gedaan, aangaande de Oudchineesche culturen steunden volgens spreker doorgaans op de overgeleverde teksten. Vermits de oudste ons bekende teksten uitsluitend op tradiJ'e...,erj geen enkel dezer teksten is ons namelijk als oorspron¬

kelijk document bewaard gebleven — zoo kunnen wij, volgens philologisch onderzoek, wel gissen dat een tekst inderdaad oud is of oude deelen bevat. Een zekerheid bestaat hier echter niet, inzoover het namelijk gaat over de oudste dynastieën in een tijdperk, dat ongeveer de 9de eeuw v. Chr. voorafgaat.

Werkelijk oud zijn alleen de voorwerpen, die opgedolven worden en die wij nu ook kunnen dateeren. Zij vormen dus voor ons het je angnjkste materiaal, daar zij de absoluut zekere getuigen der oudste culturen zijn. Deze voorwerpen uit de oude dynastie (Shane(ynastie en eerste helft der West-Chou-dynastie) dragen inschriften )a',,r en daar zelfs vrij lange teksten. Buitendien toonen zij ons afbeeldingen van allerlei dieren en monsters: een zeer ingewikkelde ikonographie waarover de teksten ons zoo goed als geen inlichting verschaffen. In het centrum van deze ikonographie staat een mon,dat sedert het Song-tijdperk als T'ao-t'ieh gekend is. .ij A°_t !e.. masker wordt op de meest verschillende wijzen voorgesteld. Daarbij ontmoet men vaak een en face kop in reliëf die zeer waarschijnlijk een tijger moet voorstellen. Ongeveer denzel'fden kop vinden wij ook op rondplastische figuren. In dit geval is het een