tegen een '/vriendenmaal" na kerktijd, hebben zij geen bezwaar.

Van maaltijden gesproken, — de grootste en talrijkste hebben plaats bij een begrafenis. Zoo groot hun hulpvaardigheid en zorg is voor zieken en stervenden, even bedrijvig is hun deelneming in het huis //van den rouw."' Zoodra er een sterfgeval plaats heeft, komen de buren van alle kanten en nemen alles in beslag, om de familie zooveel mogelijk van de zorg en de drukte, die aan een begrafenis vast is, te ontheffen. Eenigeu redderen het huis op, om het, nadat de boel door langdurige ziekte wat overhoop is geraakt, weer in orde te maken voor de ontvangst van gasten; anderen zorgen in de keuken voor een goeden voorraad van brood en gebak. Meestal zitten twee jonge mannen en twee jonge vrouwen met elkander 's nachts te waken in de kamer, naast het vertrek waar het lijk werd afgelegd.

Valt de begrafenis op Zondag, dan is het niets vreemds dat er driehonderd rijtuigen komen; en ook op andere tijden is de toevloed uit alle standen, en zelfs uit alle gezindten, zóó groot, de lust om de ruime gastvrijheid die ze dan aan den dag leggen te genieten zóó algemeen , dat ik mij zeker niet behoef te verontschuldigen , wanneer ik de doodmalen van de Mennisten hun grootste feesten noem. Bruiloften komen daarbij in geen aanmerking, want die worden alleen onder familie en eenige bekenden gevierd. Soms houdt men den maaltijd vóór de begrafenis, maar in den regel daarna, zoodat dan ook alle personen, die op de begraafplaats tegenwoordig