HET JOODSCHE WEEKBLAD

ONDERWIJS Joodsche Opleidingsschool voor Onderwijzers(essen) In „Het Joodsche. Weekblad” van Vrijdag 13 en Vrijdag 20 Februari is mededeeling gedaan van de oprichting eener Joodsche Opleidingsschool ,: Voor Onderwijzers en Onderwijzeressen en werd de gelegenheid opengejsteld tot inschrijving van leerlingen. De school is begonnen met een Ie en , Ile klasse en uitsluitend voor deze klassen kunnen leerlingen worden ingeschreven. Zij dienen daarvóór aan de volgende-eischen te voldoen:, in het bezit te zijn van: Ie klasse: M.U.L.O. diploma A.jof 8., óf diploma 3-jarige H.B.S. De leeftijd van 15 jaren moet zijn bereikt, in het bezit te zijn van: He klasse: Einddiploma H.B.S. A. of B.; M.M.S.; Gymnasium A. of B.; Lyceum. -De leeftijd van 16 jaren moet zijn bereikt. Het belang van het Joodsche gewoon lager onderwijs brengt mede, dat er jaarlijks zooveel leerlingen in het bezit van de onderwijzersakte de school verlaten, dat er in alle vacatures, die ontstaan door huwelijk, pensionneering, afkeuring, overlijden, kan worden voorzien. Daarvoor is ■ noodig, dat iedere klasse minstens 12 leerlingen telt. Aangezien dit aantal in geen van beide klassen bereikt is, dringt'de Centrale Commissie voor het Joodsche Onderwijs er bij de Üeerende jongelingschap op aan, de studie voor onderwijzer (es) te volgen, indien er voor dit beroep althans eenige animo bestaat. De Commissie is gaarne tot het verstrekken*van inlichtingen bereid. (Adres Tulpstraat 17, Amsterdam-C., tel. 51111 en 52542). Spreekuren Dinsdag en Donderdag van 2—5 uur. Lessen grafische industrie De Centrale Commissie voor het Joodsche Onderwijs heeft het voornemen pm te Amsterdam een cursus te organiseeren op het gebied van de grafische industrie. Ineen 12-tal lessen zal een overzicht worden gegeven van deze belangrijke industrie en haar hedendaagsche problemen. Na een algemeene inleiding, waarin o.a. een historisch overzicht wordt gegeven en het contact van deze industrie met wetenschap en kunst zal worden besproken, zullen eenige lessen worden gewijd aan de drie voornaamste grafische werkwijzen, den hoogdruk, den vlakdruk en den diepdruk. Vervolgens zal worden behandeld de ontwikkeling der fotografie inde grafische industrie, de papierbewerking en -fabricage en de vormgeving, waarna eenige speciale lessen zullen worden gegeven over de reclame en de beteekenis en de ontwikkeling van de Joodsche typografie in Nederland. Ineen slotbeschouwing zal van de lessen een samenvattend overzicht Worden gegeven. Deelneming aan deze lessen wordt ln het bijzonder aanbevolen aan werkgevers en werknemers inde typografische industrie, doch eveneens aan gebruikers van drukwerk en aan hen, die in het algemeen belangstelling gevoelen Voor drukwerk. Schriftelijke aanmelding richte men, onder opgave van beroep of werkkring, tot de Centrale Commissie voor het Joodsche Onderwijs, .Tulpstraat 17, Amsterdam-C., telefoon 51111 en 52542. Voorbereidend Onderwijs De Centrale Commissie voor hét Joodsche Onderwijs zal gaarne aanmeldingen ontvangen van: a. bevoegde leerkrachten Voorbereidend Onderwijs, (in het bezit van de akte A of van de akten A en B), die nog niet bij het onderwijs zijn geplaatst, en b. diegenen onder hen, die eventueel ln aanmerking wenschen te komen / voor een aanstelling bij het V. O. in eender groote steden. Aanmeldingen schriftelijk bij het bureau van de Commissie, Tulpstraat 17, Amsterdam-C.

Inlichtingen, indien gewenscht, mondeling op de spreekuren,- welke gehouden worden eiken Dinsdag en Donderdag, des middags van 2—5 u. Moderne kantoortechniek De Centrale Commissie voor net Joodsche Onderwijs heeft het voornemen om te Amsterdam een cursus Je organiseeren, waar verschillende vraagstukken, verband houdende met de moderne kantoortechniek, zuilen worden behandeld. Nadat het oriderwerp met een algemeene beschouwing zal zijn ingeleid, zuilen in eenige lessen verschillende soorten van kaartsysteem en de practische toepassingen worden behandeld, waarna een achttal les Sen zullen worden besteed aan de bespreking van de:moderne kantoormachines. o.m. de adresseérmachines, tel- en boekhoudmachines, registreermachines, ponskaarten-machines, terwijl eveneens de aandacht zal worden gevestigd op de verschillende doorschrijf-methoden. De lessen zullen worden besloten met een samenvattend overzicht. Deelneming aan dezen cursus wordt in. het bijzonder aanbevolen aan geroutineerde kantoorbedienden en voorts aan allen, die belang stellen in administratieve vraagstukken en de moderne ontwikkeling der kantoortechniek. Aanmeldingen voor dezen cursus onder opgave van géfelacht en beroep schriftelijk te richten tot de Centrale Commissie voor het Joodsche Onderwijs, Tulpstraat 17, Amsterdam-C.. tel. 51111 en 52542. Buitgngew. Lager Onderwijs Het is wellicht niet algemeen bekend, dat slechts met groote moeite voorzien is inde behoefte aan leerkrachten voor het Buitengewoon Lager Onderwijs (onderwijs ó.a. aan achterlijke kinderen). Ternauwernood waren er voldoende onderwijzers en onderwijzeressen beschikbaar voor de . 8.L.0T-klassen te Amstérdam, Rotterdam en ’s-Gravenhage. Het is dringend noodzakelijk, dat reservekrachten worden gevormd. De Centrale Commissie voor het Joodsche Onderwijs, Tulpstraat 17, Amsterdam-C., tel. 51111 en 52542, roept daarom onderwijzers en onderwijzeressen, die voelen voor dezen tak van onderwijs, op, zich bij haar aan te melden voor opleiding voor het 8.L.0. De mannelijke leerkrachten dienen in het bezit te van de hoofdakte

Pinchas Rutenberg overleden Eenige weken geleden is Pinchas Rutenberg, de schepper van de naar hem genoemde groote electriciteitswerken, overleden, aldus deelt het i.Jüdischcs Nachrichtenblétt” uitg. Weenen mede. Hij wan reeds langen tijd lijdend, zoodat hij zich geruimen tijd gleden had moeten terugtrekken uit de leiding van de electriciteitswérken, alsmede uit het openbare leven van het Joodsche volk, waarin hij een voorname plaats innam. De laatste weken werd zijn gezondheidstoestand steeds slechter. 'P 3 Januari j.l. i3 hij overleden. Rutenberg is 62 jaar oud geworden. Hij werd in 1879 in Romny in het gouvernement Poltawa, geboren. Hjj studeerde technische wetenschappen en ging na beëindiging van zijn studie naar Italië, waar hij als waterbouwkundig ingenieur werkzaam was. Het was in dezen tijd, dat hij zich begon te interesseeren voor de door Herzl in het leven geroepen herhieuwingsbeweging van het "Joodsche volk en hij speelde hierin spoedig een voorname rol. Na den Vorigen wereldoorlog wijdde hij zich geheel aan het onderzoek van het gebruik der waterkrachten voor opwekking van electriciteit in Palestina. Na moeizamen arbeid en veel technische voorbereidingen leverde hij het z.g. Rutenbergproject in, waarna in 1923 met den bouw van dit werk werd begonnen, dat in 1930, wat de hoofddeelen betreft. voltooid was. De Rutenbergelectriciteitswerken voorzien vrijwel het geheele land van stroom.

, en de bevoegdheid vóór vak J., terwijl i het bezit ..yaa de bevoegdheid voor handenarbeid zeer gewenscht is. De vrouwelijke leerkrachten dienen te bezitten de bevoegdheid voor vak J., terwijl zeer gewenscht is het bezit" der bevoegdheden voor handwer; ken en handenarbeid. Aanmelding gaarne vóór 4 Maart ; aan bovengenoemd adres. Nijverheidsschool, Den Haag In verband met de gebleken behoefte aan korte huishoudelijke cursussen is aan de gemeentelijke dagnijverheidsschool voor Joodsche meisjes te Den Haag gelegenheid geopend, de volgende cursussen te volgen: een kookcursus. Deze cursus omvat twee lessen van twee uur per week, wordt ’s middags gegeven. Duur: 2% maand. Kosten: ƒ. 15.—. een naaicursus. Deze cursus omvat twee lessen van twee uur per Week, en wordt ’s middags gegeven. Duur: 5 maanden. Kosten: ƒ. 20é—. een cursus in patroonteekenen en krappen. Déze, cursus omvat één les van twee uur per,week en wordt ’s middags gegeven. Duur: drie maanden. Kosten: ƒ. 32.-*-. . een samengestelde dagcursus. Deze cursus omvat alle huishoudelijke vakken, zooals koken, jwasschen. stikken, huishoudelijk werk, naaien en kinderverzorging. Duur: vijf maanden. Het schoolgejd wordt bepaald naar het inkomen. Voor de twee eerste cursussen is nog een' beperkt aantal plaatsen beschikbaar. . Aanmelding kan geschieden schriftelijk of op het spreekuur der directrice, Maandag van 2 tot- 4 uur, Spionkopstraat 9 (lijn 11 en 13). Joodsch onderwijs, Dordrecht Met ingang van 16 Januari 1942 is de op 8 September 1941 opgerichte Joodsche lagere school door den burgemeester erkend. De burgemeester heeft -de . leiding van de school opgedragen aan den Joodsehen Schoolraad, 'bestaande uit de heeren I. van Huiden, voorzitter, M. M. Cohen, penningmeester, drs. B. A. Cohén, en B. J. Katan, secretaris. Aanvankelijk trad als hoofd der scjiool op de heer A. van Geuns, ' . welke echter 'te , ’s-Hertogenbosch benoemd werd. Thans bestaat het onderwijzend personeel uit de dames mej. R. van Dam en mej. zr. M. E. Hamburger. De Fröbelschool staat sedert1 1 October onder eiding van mej. C. S. Fontein.

Overeenkomstig het testament van Rutenberg is- deze voor den opbouw van Palestina zoo belangrijke figuur begraven temidden van de graven van zijn arbeiders en van de armen. Zijn bezittingen vermaakte hij aan de „Pinchas Rutenberg Stichting”, welker kapitaal aangewend moet worden voor de jeugdalijah. Aan zijn graf mocht geen treurrede gehouden worden, terwijl hij tevens vastlegde, dat geldinzamelingen noch kolonies ten behoeve van den ophouw van het land zijn naam mogen dragen. 1 I ANTWOORDEN VAN ! WIE, WAT, WAAR? i 1. Onder de dodekaloog verstaat men de twaalf vervloekingen, die in Deuteronomium 27, 15—26 ópgenomen zijn. De eerste luiden: vervloekt zij de man, die een gehouwen of een gegoten beeld zal maken, den Eeuwige een gruwel, het werk van kunstenaarshanden en het in het geheim opstelt: en het geheele volk zal antwoorden en zeggen: amen. Vervloekt zij, wie zijn vader of zijn moeder minacht, en het geheele volk zal zeggen: amen. Vervloekt zij, Wie achteruit stelt de grens van zijn naaste (d.w.z. wie grond steelt), enz. 2. Eliëser ben Jehoeda (oorspronkelijk Perelmann geheeten) was een der grootste kampioenen voor de herleving van de Hebreeuwsche taal. Hij werd 1858 in Littauen geboren en stierf in 1922 in Jeruzalem. Hij woon-

Bureau arbeidsbemiddeling Joodsche ingezetenen van Amsterdam, die een werkkring wenschen op huishoudelijk en (of) verplegend gebied, worden dringend aangeraden zich te laten inschrijven bij de afdeeling „Arbeidsbemiddeling” van den, .joodsehen Raad voor Amsterdam, Nieuwe Keizersgracht 58 te Amsterdam, des morgens tusschen 10 en 12 uur. Oók inschrijvingen van werkgevers (-geersters) worden gaarne tegemoet gezien. Aanvragen van werkgevers (-geefsters) kunnen uitsluitend persoonlek geschieden en wei eiken Maandag, Woensdag en Donderdag des middags van 2—4 uur (inschrijfgeld ƒ2.— voor een half jaar). Aanvragen voor huisverzorging uitsluitend des morgens tusschen 10 en 12 uur. Doktersattest en belastingbiljet meebrengen. Beschikbaar voor alle mogëlijke huishoudelijke bezigheden flinke mannen, die men in het bijzonder voor zwaar werk, halve of heele dagen kan te werk stellen. Loon ƒ 2.- per halven dag; werktijd van 9—l en van 2—6 uur. Men gelieve zich hiertoe te vervoegen Nieuwe Keizersgracht 58, afdeeling „Arbeidsbemiddeling”, bureau Joodsehen Raad, telef. 55003, 54970, 55136. ' Hulp nog voor denzelfden dag kan men ’s morgens tusschen half negen en negen uur telefonisch aanvragen. Bureau Nijmegen J. R. Het bureau Nijmegen van den Joödschen Raad voor Amsterdam is gevestigd: Gerard Noodtstraat 25, telefoon 20081 (bij geen gehoor 22319). Het plaatselijk bureau is voor het publiek uitsluitend geopend: Arbeidsbemiddeling Dinsdag en Donderdag van 11 tot 12 uur. Commissie voor geldelijk beheer Dinsdag en Donderdag van 11 tót 12 uur. • Reis- en verhuisvergunningen, voor tweedaagsche reisvergunningen Zondag van 11 tot 12 uur, Maandag tot en met Donderdag van 9 tot 11 uur en van 17.30 tot 18.30 uur, Vrijdag van 9 tot 11 uur. Voor het aanvragen van reisvergunningen voor reizen van langeren duur en van verhuisvergunningen Maandag en Woensdag van 11 tot 12 uur. Sociale zorg voor Nederlandsche Joden Maandag en Woensdag van 11 tot 12 uur. Steun, buitenlandsche Joden Maandag tot en met Vrijdag Van 9 tot 11.30 uur. Betalingen aan leveranciers Maandag van 9 tot 11.30 uur. Buiten deze tijden kunnen alleen zeer dringende aangelegenheden na telefonische afspraak besproken worden.

de sinds 1881 in Jeruzalem; waar Hij eender eersten was, die de Hebreeuwsche taal bij het onderwijs —. hij was er o.a. als leer aar werkzaam – als voertaal gebruikte. Hij was een van de stichters en president van de Waad Halasjon (vereehiging tot ontwikkeling van het Hebreeuwsch). Zijn belangrijkste werk is een woordenboek voor de Hebreeuwsche taal de „Thesaurus Totius Hebraitatis", dat hij tot de letter „Bammech” kon voltooien. Het is acht deelen groot; het eerste deel verscheen in 1912 te Berlijn. S. De Emek Zewoeloen is de landstreek tusschen Haifa en Akko. Zij kwam in 1925 in Joodsch bezit en kreeg toen dezen naam, lt. De gewoonte van „Misjloach Manot” (het zenden van eetbare geschenken aa,n buren en vrienden )x wordt op H Adar (Poeriem) in practijk gebracht en berust op hetgeen in de rol Esther staat, hoofdstuk 9, vers 19. .5. De profetieën van Nachoem zijnde zevende inde rij der zoogenaamde Kleine Profeten. Het boek Nachoem bestaat uit drie hoofdstukken en bevat profetieën omtrent den ondergang van het Assyrjsche rijk en Van zijn hoofdstad Ninevé.