bewoordingen der le al. van art. 58 R, B. R., waaruit toch evenzeer voor hare bevestigende als voor hare ontkennende beantwoording argumenten kunnen worden geput;

dat immers aan den eenen kant die bewoordingen geheel overeenkomen met die van art. 411 R. Strfv., waar wel buiten twijfel slechts van eene ambtshalve verplichting van den rechter de rede kan wezen; maar aan den anderen kant het woordje „zal" herhaaldelijk door den wetgever in het R. B. R. is gebezigd waar er sprake is van verrichtingen bij welke de rechter zeker niet ambtshalve kan optreden;

dat evenmin eene voldoende oplossing kan worden gevonden in de geschiedenis dier bewoordingen;

dat zij toch zijn overgenomen uit art. 56 van het Ned. W. v. R. en daar weder uit art. 180 van den Code de Procédure Civile;

dat deze laatste wettelijke bepaling wederom woordelijk is geput uit art. 1 van den XXXIen titel der Pransche ordonnantie van April 1667, luidende: „Toute partie, soit principale ou intervenante, qui succombera, même h un renvoi déclinatoire, évocations ou reglement de juges, sera condamnée aux dépens indéfiniment, nonobstant la proximité ou autres qualités des parties, sans que, sous pretexte d'équité, partage d'avis ou quelque autre cause que ce soit, elle en puisse être déchargée. Défendons h nos cours de parlement, grand conseil, cours des aides et autres nos cours, requêtes de notre hotel et du palais, et a tous autres juges, de prononcer par hors de cour sans dépens. "Voulons qu'ils soient taxés en vertu de notre présente ordonnance au profit de celui qui aura obtenu définitivement, encore qu'ils n'eussent été adjugés, sans qu'ils puissent être modérés, liquides ni réservés;" in welke de ambtshalve verplichting van den rechter ten deze uitdrukkelijk is voorgeschreven;

dat het nu zeker aan gegronden twijfel onderhevig is of, zooals door meerdere autores is geschied, louter uit het feit dat de gansche inhoud dezer ordonnantie niet in het vermeld art. 130 is overgenomen, boudweg mag worden besloten dat derhalve in dat artikel eene andere leer omtrent de proceskosten is gehuldigd ;