rechtsstudie niet op zoodanige onderwerpen gericht was doch daarmede wordt vooruitgeloopen op de eigenlijke studie der koloniale onderwerpen, juridische zoowel als oeconomische, omdat deze niet hehooren tot de akademische rechtsstudie, maar tot het onderwijs ter bekwaming voor het groot ambtenaars of faculteitsexamen.

Zulk een antïcipeeren heeft zijn schaduwzijde omdat van den promovendus niet kan worden geeischt dat breede overzicht van 't geheel, dat meesterschap over een onderwerp aan de bestuursinstellingen van Ned. Indië ontleend, zooals de speciale studiën het recht zouden geven te vorderen.

Edoch er is ook eene lichtzijde: de geopenbaarde neiging om zich reeds spoedig bekend te maken met het samenstel der regelen die het bestuur der koloniën beheerschen, eene neiging die een enkele maal goede vruchten afwierp.

De schrijver van het in hoofde vermelde proefschrift heeft den privaatrechtelijken toestand der Vreemde Oosterlingen — lees Oostersche Vreemdelingen i. e. vreemd aan het Oostersche inheemsche ras —- tot punt van behandeling gekozen, doch zich beperkt tot de O. Vr. op Java en Madura. Die beperking is te betreuren. Belangrijk toch ware de bespreking geweest van den privaatrechtelijken toestand der O. Vr. op de Buitenbezittingen evenzeer; immers men kan gemakkelijk de eilanden groepeeren en afscheiden maar niet één zelfde categorie van ingezetenen van Ned. Indië, die O. Vr. zijn en blijven in welk deel van het gebied zij zich ook bevinden, terwijl juist het verschil in rechtstoestand van denzelfden persoon — een Chinees of Arabier, handelaar, van Palembang b. v., die zicli op Java bevindt — het gemis van een vast stelsel voor dezelfde groep van ingezetenen helder in het licht stelt. Niettemin, ondanks de beperking, waartoe de schrijver zich meende te moeten bepalen had eene bespreking van den rechtstoestand van den Oosterschen Vreemdeling, op de B. B. woonachtig, doch die zich op Java bevindt en daar transactiën aangaat en omgekeerd, niet achterwege mogen blijven.

Behalve de genoemde beperking is de behandeling der geko-