schepen en deze volgens art. 748 eod. niet toepasselijk zijn op inlandsche schepen en vaartuigen van welken aard ook, die niet op Europeescke wijze getuigd zijn, noch op schepen, welke de rivieren en binnenwateren bevaren, terwijl het hier geldt eene gewone laadprauw, niet op Europeesche wijze getuigd en bovendien alleen de rivieren en binnenwateren bevarende; 2e omdat zij niet binnen vier en twintig uren is afgelegd;

O. vooraf wat dit laatste aangaat, dat blijkens de verklaring zelve de prauw ongeveer te middernacht van 6 op 7 December 1889 aan den boom te Tandjong Priok is aangekomen en de opvarenden omstreeks drie uur 's nachts bemerkten dat de prauw lek was; dat de verklaring is afgelegd op den 8sten December 1889, alzoo meer dan vier en twintig uur daarna, zoo dat zij, als ingevolge art. 383 Kil. te laat afgelegd zijnde, niet als bewijs kan gelden voor de beweerde overmacht;

O. dat op grond van deze beslissing het onverschillig is of de ten processe bedoelde prauw al dan niet behoort tot de categoriën van schepen en vaartuigen als bedoeld bij art. 748 Kh. en dientengevolge ook gepasseerd kan worden de conclusie van eiscli incidenteel subsidiair van 14 Maart 1890 van gedaagde, de strekking hebbende om door getuigen en deskundigen te bewijzen, dat die prauw niet tot de bedoelde categoriën zoude behooren;

O. met betrekking tot het bij conclusie van 10 Januari 1890 door gedaagde aangeboden getuigenbewijs; dat de eischer de toelaatbaarheid daarvan bestreden heeft, omdat de gestelde feiten eigen schuld van de opvarenden zouden aantoonen eti het dus niet ter zake dienende en afdoende zoude zijn;

O. dat dit verzet van den eischer gegrond is;

dat werkelijk de te bewijzen aangeboden feiten geen overmacht kunnen constateeren en zij veeleer wijzen op nalatigheid van de opvarenden;

dat toch de omstandigheid dat onder water zich een onzichtbaar hard voorwerp bevond, nog niet medebrengt dat de opvarenden der prauw, die zeer zeker herhaaldelijk dat kanaal bevaren, niet bekend waren met liet aanwezen van dat voorwerp daar ter plaatse;