missionaris van een katholiek of zendeling van een protestanscli genootschap geworden, door de wet gedwongen zou worden de inlandsche kleeding te blijven dragen! Een fundamenteel gebod hoe een deel der ingezetenen zal moeten gekleed gaan! En wat het tweede deel van het voorstel sub 2 betreft, als de vader van den inlandschen Christen onbekend is, aan dezen de keuze gelaten welke kleeding hij wil dragen. Maar op die wijze zou de inlandsche Christen, in verband met, het 6e punt der proeve, het in de hand hebben zelf te bepalen welk strafrecht, Europeesch of inlandsch, op hem toepasselijk zal zijn en als gevolg daarvan hit strafstelsel kunnen kiezen, het Europeesche of inlandsche, hetwelk een zeer belangrijk verschil oplevert ten nadeele der inlanders. Welnu, zoo iets is ondoenlijk. Niet het individu heeft te bepalen welk strafstelsel hij verkiest; de Staat stelt dit vast voor alle individuen. En waar een waarachtig Christen, inlander of Europeaan, meer aanleiding zou vinden zich gegriefd of geërgerd te gevoelen in zijne godsdienstige gevoelens, in eene Europeesche of inlandsche gevangenis, is niet twijfelachtig. Die aanleiding zou zeker in vrij wat mindere mate gevonden worden in de laatste, vermits het cellulair systeem in het strafstelsel dezer koloniën gelukkig onbekend is.

Wat toch wel de beweegreden mag geweest zijn om de kleeding tot maatstaf te willen nemen is niet duidelijk. Tot welke gevolgen die leiden zou, zagen we. Zou dat dan wezen eene verheffing van het overheerschte ras door de belijdenis van het Christendom ?

Door het 2e punt uiterlijk en feitelijk in niets onderscheiden van den inlander, zou de inlandsche Christen door de bepaling sub 3 geheel in denzelfden rechtstoestand geplaatst blijven, publiekrechtelijk zoowel als privaatrechtelijk, als de overige inlanders; welke bepaling, die in de proeve des heeren van Nunen eene uiterst vreemde figuur maakt, omdat ze alles ignoreert wat tot dusver over de positie van den inlandschen Christen is te doen geweest, hierboven reeds werd besproken.

Sub 4o. De redactie is gewrongen. Wat initio gezegd wordt zal