dood of verwond. Hier zijn verschillende gevolgen aanwezig, die gelijk de qualificatie reeds zon aanduiden, een meervoud van strafbare handelingen moet doen aannemen.

Eindeloos zijn de verschijningsvormen dier gevolgen, die nu eens gewild, dan weer, in tegenstelling met de materiëele daad, ongewild zijn.

Het gevolg bepaalt het karakter van de materiëele daad en wil, eerst door zijn intreden ontstaat laesio van een anders recht en wordt daardoor het gevolg de eigenlijke rechtsgrond der strafbaarheid, die daarom door den wetgever in een artikel der strafwet wordt uitgesproken. Het opheffen der hand met het voornemen om te slaan wordt strafbaar doordien iemand getroffen, gelaedeerd wordt. Uit het bovenstaande zal evenzeer duidelijk worden, dat door het aantal gevolgen het evenredig aantal misdrijven wordt bepaald.

Evenwel zal het bij een pluralis van verrichtingen meermalen moeielijk zijn uit te maken of er eenheid van gevolg is; een vaste regel — het is door von Liszt 1. c. onomwonden uitgesproken — kan hier niet gegeven worden. Moet bijv., indien iemand aanlegt op A., maar dezen mist en B doodt, worden gesproken van twee gevolgen en dus van twee misdaden: poging tot doodslag en onwilligen manslag? Het C. P. stempelt het bedrijf, volgens de heerschende opvatting, tot ééne strafbare handeling en wel van (moedwilligen) doodslag; volgens algemeene rechtsbeginselen zijn er echter twee handelingen als voor den een een gevaar, voor den ander een tastbaar gevolg na zich slepende. Men neemt algemeen aan, dat hij die in één bewoond huis gelijktijdig meerdere voorwerpen ten nadeele van meerdere eigenaren ontvreemdt, slechts ééne handeling pleegt. De eenheid van het gevolg zal dan moeten gezocht worden in de eenheid van juris laesio door het gelijktijdig binnendringen van de eene woning, waar de goeden n lagen. Het beoogde gevolg is 0111 weg te nemen, onverschillig of er meerdere eigenaren dan wel een eigenaar is. Maar gesteld dat de dief een brandkast door braak opent, maar daarin niets van zijne gading vindt, daarop een op een tafel liggend voorwerp wegneemt; is hier