kunnen zij voorzeker niet altijd aangemerkt worden. Wanneer iemand een valscli stuk voor een ander vervaardigt en het later ten eigen voordeele gebruikt, zou menigeen huiverig zijn daarin eene voortgezette handeling te zien, wat nu voorkomen is, daar wij het vereischte verband door wetsduiding hebben.

8. Volledigheidshalve behandelen wij ook het tweede geval van kunstmatige eenheid der strafbare handeling, dat wij waarnemen bij de voortdurende misdrijven, die behalve door het teweegbrengen, ook door de handhaving van den op strafbare wijze ontstallen toestand, de strafbare handeling doen aanwezig zijn. Zij worden gesteld tegenover de oogenblikkelijke misdrijven, welkevoltooid en beëindigd zijn door het aanwezig zijn van al de elementen van het misdrijf. In afwijking met het voortgezette misdrijf of handeling is er geene onderbreking van de reeks ieder op zich strafbare handelingen, doch is het misdadige plegen gelegen in het doen voortduren van den toestand, waarin de dader zich heeft verplaatst, zooals bij wederrechtelijke gevangenhouding en onwettige bewaring (artt. 257 en 67 S. v. E.). Het misdrijf is hier voltooid op het oogenblik, waarin in dien toestand eene wijziging is gebracht. Van dat oogenblik af rekent dan ook de verjaringstermijn.

Het derde geval van „eine künstlich geschaffene Verbrechenseinheid", gelijk de vorige niet uitdrukkelijk in ons materieel en formeel strafrecht opgenomen, vinden wij in het z.g. collectieve delict, dat uit eene veelheid van gelijksoortige handelingen bestaat en waar de enkele handeling geen delict is, maar dit' ontstaat door het herhalen der handelingen, zooals bij lenocinium (koppelarij) en het bij voortduring schuilplaats verleenen aan misdadigers (art. 26 S. v. E.). In art. 417 N. Sr. vinden wij een voorbeeld, dat een enkele handeling reeds op zich zelf strafbaar is, maar waar de pluraliteit der handelingen eene bizondere strafverzwaring tengevolge heeft; ook dit is een collectief misdrijf. Hunne verdeeling in gewoonte, beroep en bedrijfsmisdrijven is overbekend, zonder dat het nut daarvan wordt ingezien. Verwarring met het voortgezet en voortdurend misdrijf hier voorzeker niet te vreezen.