zoeken om rehabilitatie moesten worden gewezen van de hand en niet vatbaar verklaard voor inwilliging.

De zaak is van te veel belang om de stellingen van den minister Sprenger van Eijk die geleid hebben tot het scheppen van een administratief recht dat, zoolang geene andere beginselen worden vastgesteld, kracht behouden blijft, niet aan een gezet onderzoek te onderwerpen; een breeder en diepgaander onderzoek dan daaraan uiiteraard kon te benrt vallen, al moet dankbaar worden erkend dat èn het Hof èn de Raad van Indië in hunne adviezen èn de Gouverneur Generaal van Rees in zijn brief aan den Minister het onhoudbare dier stellingen beknopt [maar juist en duidelijk hebben aangetoond. Eene breedvoeriger analijse dier gewraakte stellingen is echter wenschelijk.

De conclusie dat waar geene eerloosheid bestaat ook geene sprake is van rehabilitatie is in hare algemeenheid onjuist; de praeinissen zijn het eveneens. Al dadelijk treft het dat de hoofdvraag: wat is rehabilitatie? niet alleereerst wordt gesteld maar alleen aangegeven wat naar 's ministers oordeel er mede wordt beoogd. Evenzoo wordt, wellicht op dat voetspoor, zoowel in 's Hofs advies als in 's Raads advies gemist eene definitie van het begrip van rehabilitatie en eene logische behandeling vorderde toch het vaststellen daarvan primario loco. Raad van Indië en Hof hebben alleen op de strekking gelet; de Raad zei: „rehabilitatie heeft ten doel de restitutio in integrum van den veroordeelde d. i. de opheffing van de nog overgebleven rechtsgevolgen der straf" (leze: veroordeeling); kort en juist uitgedrukt als men n 1. een algemeenen zin hecht aan restitutio in integrum en niet den specialen dien dtze had in het roineinsche recht. Het Hof zei: „rehabilitatie strekt om een veroordeelde te herstellen in de rechten die hij krachtens of tengevolge van een veroordeelend vonnis, voor zoover het geen straf is, verloren heeft." Minder beknopt en minder juist; immers gaan rechten krachtens vonnis verloren dan is art. 6 no. 1 toegepast id est eene bijkomende straf opgelegd waarvan gratie kan wordbn verleend; gaan rechten verloren tengevolge van een vonnis, id est ipso iure, dan is herstel dafiriti enkel