worclen beschouwd, als liij een Europeesehen naam draagt, als Europeaan is groot gebracht en den staat van Europeaan voert.

HOOG-GERECHTSHOF VAN NEDERLANDSCHIND1E, (Tweede Eamee).

Art. 3 van Staatsblad 1867 no. 10.—Art. 35 van Sta atsblad 1867 no. 114. — Artt. 17, 92 en 100 R. O.— Forum privilegiatum.—Leden eener inlandsche rechtbank.— Bevoegdheid tot schorsing. — Al of niet nog in werkelijken dienst.

Artt. 19 en 4)4 Strafv. — Voorloopige iuformatien.— Rechter Commissaris van Strafzaken.—Wanneer bevoegd te weigeren. — Officier van Justitie. — Wanneer bevoegd te requireeren.

Art. 35 der instructie veor de Hoofden van gewestelijk bestuur geeft aan do residenten wel de bevoegdheid de onder hunne bevelen staande ambtenaren, beambten en inlandsche hoofden te schorsen, doch deze bevoegdheid strekt zich niet uit tot leden eener inlandsche rechtbank, als zoodanig niet onder hunne bevelen gestold.

Blijkens artt. 92 en 100 R. O. door den Gouverneur Generaal benoemd wordende, kunnen zij ook alleen door dezen in hunne betrekking als zoodanig geschorst en ontslagen worden.

Moge dus zoodanig lid, ten gevolge van schorsing in de uitoefening zijner functien, en dientengevolge niet meer te beschouwen als in werkclijken dienst, in het algemeen ook al het hom bij art. 3 van Staatsblad 1867 no. 10 toegekend forum privilegiatum verliezen, zoo is dit niet het geval, waar die schorsing is rritgogaan van den niet daartoe bevoegden resident, en blijft derhalve dat lid als zoodanig justitiabel voor den Europeesehen strafrechter.

De bevoegdheid van don rechtcr-commissaris van strafzaken om te verklaren, dat er geen termen zijn tot het inwinnen van voorloopige informatien is beperkt en bepaald tot het geval, dat er volstrekt geen sporen of vermoedens van een gepleegd misdrijf bestaan.

Weigering tot het inwinnen daarvan kan in geen geval gegrond worden op het feit, dat de officier van justitie zelf ter zake geene inlichtingen heeft ingenomen.

Of deze ambtenaar of zelf of door zijn hulpofficieren de inlichtingen, noodig tot het vragen van rechtsingang, wil inwinnen,