waarbij ais liet verlangen der Regeering werd medegedeeld, dat de boedelkamers voortaan, ook ingeval zij als gedaagden in een proces werden gewikkeld, zoowel tot het voeren van tegenspraak als tot berusting in de ingestelde vordering, machtiging der Regeering behoeven.

Over hetzelfde artikel handelt eene circulaire van den Directeur van Justitie van den 14 Juni 1884 no. 5786, waarbij werd verklaard, dat de boedelkamers te Padang en Makassar casuquo niet de machtiging der Regeering, maar slechts die van het hoofd van gewestelijk bestuur zouden behoeven.

Uit den aard der zaak is het zeer kwestieus of aan deze qu dergelijke wijze feitelijk aangebrachte wijzigingen in het reglement eenige kracht mug worden toegekend.

Implicite ontkende de Padangsche Raad dat, toen dat collegie bij vonnis van den 12en Februari 1891 in de zaak van de boedelkamer te Padang contra Tjan Oen Tjeng (in geen onzer periodieken opgenomen n. f.) de dagvaarding nietig verklaarde, omdat de kamer de actie had ingesteld slechts voorzien van eene autorisatie van den Gouverneur van Suraatra's Westkust en niet van de Regeering.

Bedoelde rechtbank overwoog daarbij niets omtrent het al of niet in rechten geldende van de evengeraelde door de Regeering uitgevaardigde voorschriften, maar, al had ze dat gedaan, de conclusie zou wellicht dezelfde zijn geweest. Waar het reglement van 1828 machtiging van de Regeering eischt, is aan de letter dier wet niet voldaan, indien slechts eene machtiging van den Gouverneur van Sumatra's Westkust wordt geproduceerd.

Het eenige argument hiertegen kan weer dit zijn, dat de bepalingen van het Reglement op het collegie van boedelmeesteren bij ten tweede van Staatsblad 1828 no. 46 slechts in zooverre op de gewestelijke boedelkamers zijn van toepassing verklaard, als de plaatselijke omstandigheden dit zouden toelaten; dat zeer zeker de plaatselijke omstandigheden te Makassar en Padang het moeielijk maken voor het voeren van processen telkens machtiging der Regeering te Batavia te vragen, maar dan nog blijft de vraag of de Regeering wel bevoegd is, bij