zien, zelfs al wil uien een bewijs daarvoor putten uit bet feit dat, volgens den aanhef van bedoeld artikel, het Chineesche hospitaal door het collegie van boedel meesteren wordt beheerd.

Maar, toegestemd nog voor een oogenblik, dat in dat feit voldoend bewijs voor de even aangeduide opvatting ligt, datzelfde geldt in ieder geval volstrekt niet van hetgeen in de laatste alinea sub f van dat artikel wordt bepaald.

Na de bepaling toch dat uien, om te trouwen, een permissiebiljet van boedelinet'steren moet halen en daarvoor zekere som moet betalen, bepaalt de bedoelde alinea: „en zal, zonder dit permissiebiljef, geen huwelijk voor echt gehouden worden".

Hoe men nu ook over het belastingvoorschrift van art. 64 inoge denken, en al wil men dit als in 1848 gehandhaafd beschouwen, de zooeven geciteerde alinea bevat klaarblijkelijk eene bepaling van materieel huwelijksrecht en mag, na het bepaalde in art. 72 Ov. niet dan zonder uitdrukkelijk voorschrift m. i. als gehandhaafd worden beschouwd. Aldus was dan ook de praktijk langen tijd.

Echter, het Hoog-Gerechtshof besliste bij arrest van 7 April 1887 (Tijdschrift XLVIII p. 387), dat het bestaan van een wettig huwelijk tusschen Chineezen slechts door het consent van boedelmeesteren, bedoeld in de geciteerde alinea, kan bewezen worden. En evenzoo werd bij beschikking van het Hoog-Gerechtshof van 18 Juni 1889 (Tijdschrift LIII p. 422) de nietigheid van een overigens rite et legitime gesloten huwelijk vau een Klingalees en de onwettigheid der uit dat huwelijk gesproten kinderen aangenomen, op den enkelen grond dat een consent der boedelkamer niet kon worden vertoond.

Wederom schijnt mij deze jurisprudentie in strijd met de opvatting die, gelijk ik boven betoogde, het Hoog-Gerechtshoi omtrent art. 7 2 Overgang koestert. 1)

1) Cf. ook hierover een artikel in het Ind. Weekblad van het Recht no, 1389.

Cf. ook een arrest H. G. H. van 26 Juni 1879 (T. XXXIll p. 92). m. i. volgt dit arrest een ander stelsel als de evengenoemde. Daarbij werd overwogen dat de hier besproken bepaling blijkbaar is van