„onderworpen zijn, doch dit voldoende volgt uit de omstandigheid, dat bij geene enkele aan de inlandsehe rechtbanken in „civilibus eenige rechtsmacht is toegekend en voorts de bepaling „van art. 94 van het Reglement op de rechterlijke organisatie, „waarbij de Landraden de dagelijksche rechters zijn verklaard „van alle met de inlanders gelijkgestelde personen, niet voor „de inlandsehe rechtbanken ter Sumatra's Westkust is overgenomen.

„dat derhalve de Raad van Justitie de bevoegde autoriteit is „om van de onderwerpelijke zaak kennis te nemen."

Evenzoo werd door dien Raad bij vonnis van den 4en Juli 1884 (Weekblad no. 1405) beslist, dat niettegenstaande het bepaalde in art. 6 van Staatsblad 1828 no. 46 de vordering, waarop toen werd recht gedaan, door de Boedelkamer tegen eene Chineesche voogdes ingesteld om voldoening te verkrijgen van het voorschrift van art. 18 van bedoeld reglement, terecht voor den raad van justitie werd ingesteld als den dagelijkschen rechter over vreemde oosterlingen ter Sumatra's Westkust.

En dezelfde leer is uitdrukkelijk aangenomen in eene reeds boven vermelde l'eschikking van het Hoog-Gerechfsof van den 25 September 1879 (Tijdschrift XXXIII p. 245 e. v.), dat wel alleen de desolate boekelkamers bespreekt, maar welks beginsel ook hier toepasselijk is.

De raad van justitie te Soerabaja had zich onbevoegd verklaard om kennis te nemen van het verzoek van den inlander Pa Osman om diens boedel desolaat te verklaren op grond blijkbaar van de bepaling voorkomende in art. 8 van het provisioneel reglement op de administratie der desolate boedels (Staatsblad 1819 no. 24) waarbij bepaald wordt dat de „dagelijksche rechter" (der geadministreerdpn) over de vraag naar al of niet desolaatverklaring uitspraak doet en dat die dagelijksche rechter in casu zoucle zijn de Landraad.

Het Hof nu vernietigde deze beschikking op grond voornamelijk der overweging „dat deze verordening (van Staatsblad „1819 no. 24) bij de invoering der nieuwe wetgeving door „art. 72 der Overgangsbepalingen in stand is gehouden, doch