der hals gevonden werd, daarin het bewijs ligt dat het kind levend ter wereld is gekomen en door strangulatie gestorven is.

Een blaauwrood opgezet gelaat is in verband met de omsnoering van den hals het meest typische kenteeken van den dood door strangulatie en ontstaat omdat door het betrekkelijke langzame dichttrekken van den strik de groote bloedaderen van den hals eerder dichtgedrukt worden dan de slagaderen. De gewone volgorde bij circulaire omsnoering van den hals schijnt te zijn, dat eerst de luchtpijp dichtgedrukt wordt, daarna de bloedaderen en eindelijk de slagaderen, die ook wel in sommige gevallen niet geheel dichtgedrukt worden.

Bij andere vormen van stikking komen deze veranderingen van het gezicht niet geregeld en niet in zoo hooge mate voor.

Wilde men veronderstellen, dat in het voorliggende geval het kind doodgeboren was geweest en de strik eerst na den dood om den hals gelegd, zoude men ook moeten veronderstellen, dat het kind spoedig na den dood eenige uren bij de voeten had gehangen of, met het hoofd naar beneden, sterk geschud was> waardoor het bloed, dat na den dood alleen de wetten der zwaarte volgt, meer naar het hoofd had kunnen zakken; dan had de strik omgebonden moeten worden en het lijk daarna gedurende eenige uren moeten liggen, om het bloed beneden de omsnoering gelegenheid te geven zich weder in het lichaam te verdeelen, opdat er bij de omsnoering een grens tusschen het meer en het minder met bloed gevuld deel te weeg gebracht kon worden. En zelfs in dat geval zoude de kleur van het gezicht niet zoo geprononceerd zijn geweest als volgens mijne opvatting van de getuigenverklaringen het geval is geweest.

Ook de mogelijkheid, dat het kind gedurende de baring door de navelstreng geworgd zoude zijn, de streng daarna losgemaakt en door een band vervangen, krimpt in tot niets, wanneer men zich herinnert, dat de zoogenaamde worging door de navelstreng geheel iets anders is, dan worging na de geboorte, daar in het eerste geval de daarmede onvermijdelijk gepaard gaande drukking op de navelstreng van veel meer beteekenis is voor het kind dan de door deze uitgeoefende drukking op den hals.