Nadat de Landraad zich uit dien hoofde onbevoegd had verklaard om van de zaak kennis te nemen, was het eind van het lied dat de rechtbank van den Inlandschen vorst of zoogenaamde karapatan zich de zaak evenmin aantrok en de beklaagden werden vrijgelaten.

Waar onder vigeur der bestaande wettelijke bepalingen dergelijke feiten zich kunnen voordoen, is het wenschelijk dat het Gouvernement, althans in strafzaken, de geheele rechtspraak tot zich trekke, of waar dit laatste soms van al te ingrijpenden aard mocht worden geacht, dezelve althans ook tot overtredingen, welke tegen het Gouvernement, zijne ambtenaren, militairen of andere onderdanen of wel ten aanzien zijner eigendommen of die zijner onderdanen zijn gepleegd, uitbreide.

De in de residentie Oostkust van Sumatra gevestigde Gouvernemenfs rechtbanken en rechters nu zijn volgens art. 1 van het Oost-Sumatra Reglement: lo. de magistraten, 2o. de Landraden en 3o. het Residentiegerecht, over welker samenstelling en rechtsbevoegdheid respectievelijk in Titel II, III en IV van Hoofdstuk I wordt gehandeld.

Terwijl volgens Staatsblad 1887 no. 6 2, hetwelk een uitvloeisel is van art. 3 van het Oost-Sumatra Reglement (Staatsblad 1887 no. 45), de magistratuur wordt vervuld door de controleurs bij het B. B., ieder binnen het ressort, hem door den Resident van Sumatra's Oostkust aangewezen, zijn deze als zoodanig bevoegd om, ieder voor zoover zijn ressort betreft, in eerste en hoogste ressort kennis te nemen, niet slechts van de politie overtredingen, welke op Java en Madoera overeenkomstig de bepaling van art. 110 van het Reglement op de R. O. en het Beleid der Justitie op de politierol worden afgedaan, maar nog daarenboven van alle burgerlijke rechtsvorderingen tegen inlanders en met dezen gelijkgestelde personen, wanneer het onderwerp van het geschil eene waarde heeft van niet meer dan f 250.

Voor zoover ik heb kunnen nagaan, werkt deze uitbreiding van de rechtsmacht der magistraten ook tot civiele zaken zeer goed, terwijl de gunstige opinie, welke ik omtrent de geschiktheid