sidentic Oostkust van Suraatra toepasselijk is verklaard, hier tevens aanleiding kunnen geven tot de vraag, of de in liet Reglement op de Burgerlijke rechtsvordering voor de Raden van Justitie op Java voorkomende strengere bepalingen omtrent de executie in zaken van wisselrechterlijken aard (Zie b. v. art. 299 v.v. van het Reglement op de Burg. Rv.) wel toepasselijk zijn, waar de wisselbrief of het orderbillet of wel de assignatie, welke van non-betaling is geprotesteerd, slechts door Chineezen of andere Vreemde Oosterlingen is geteekend.

In de meeste van deze gevallen zal men, overeenkomstig de bepaling van art. 75 van het Regeerings-Reglement zijn toevlucht dienen te nemen tot de godsdienstige wetten, instellingen en gebruiken der Chineezen en andere Vreemde Oosterlingen zeiven, doch liet groote bezwaar hiertegen is, dat de hieromtrent ingewonnen adviezen verre van eenstemmig zijn.

De grootste weldaad echter, welke aan de Residentie Oostkust van Sumatra door de invoering van liet Oost Sumatra Reglement van StbL 1887 no. 45 is bewezen geworden, bestaat in de organisatie en uitbreiding van rechtsbevoegdheid van het Resiclentiegerecht, waarover in den 4den Titel van liet 1 ste Hoofdstuk wordt gehandeld.

Met het oog namelijk op den snel toenetnenden bloei der Residentie Oostkust van Sumatra, in verband met den verren afstand, waarop deze Residentie van Batavia verwijderd ligt, waardoor liet aan Inlanders en daarmede gelijkges'elden en speciaal aan de aldaar gevestigde Chineezen bezwaarlijk viel om tegen Europeanen en met dezen gelijkgestelden snel en goedkoop recht te bekomen, heeft het bij de Regeering een punt van ernstige overweging uitgemaakt om op de hoofdplaats der Residentie dan wel in hare nabijheid een Raad van Justitie op te richten.

Bij nader inzien vond uien daartoe echter den tijd nog niet gekomen, te minder omdat liet getal Europeesche en met dezen gelijkgestelde ingezetenen in de Residentie Oostkust van Sumatra, volgens den Regeeringsalmanak van liet jaar 1887, slechts 688 bedroeg.

Ten einde eeliter zooveel mogelijk voor de justitiabelen de