Zoo is het b. v. niet zeker of met de in ons art. 365 O. S. R. voorkomende uitdrukking „de plaats, alwaar de Landraad gevestigd is", enkel de plaats, alwaar de Landraadvoorzitter woont is bedoeld, dan wel, of daaronder moeten worden verstaan al die plaatsen, alwaar overeenkomstig de bepaling van art. 7 van het Oost-Sumatra Reglement, Landraden gevestigd zijn.

Wordt namelijk die vraag in /aztógemelden zin beantwoord, dan zoude ook bij eene executie te Bindjei, waar ter plaatse, overeenkomstig Stbl. 1887 no. 62, in verband met art. 7 van liet Oost-Sumatra Reglement, een Landraad gevestigd is, de te Medan met der woon gevestigde Landraadvoorzitter of wel een door dezen gedelegeerd Landraadlid behooren tegenwoordig te zijn, en evenzoo 8 X 24 uren voor de voltrekking van het vonnis, aan de veroordeelden den dood moeten gaan aanzeggen.

Wijders is het evenmin duidelijk of liet er volstrekt niet toe doet, wie van de verschillende Landraadleden daartoe door den voorzitter wordt gedelegeerd dan wel, of zulks noodzakelijk een van die Latidraadleden moet zijn, welke tot de beslissing van de zaak hebben meegewerkt.

Uit het feit dat zoodanig Lid ter vervanging van den tot de beslissing der zaak meegewerkt hebbenden Landraadvocrzitter door dezen laatste gedelegeerd wordt, zoude men afleiden, dat het in de bedoeling van den wetgever heeft gelegen om die vraag in foaf^gemelden zin te beantwoorden. Doch waarom zulks dan niet met ronde woorden duidelijk gezegd ?

Doch alsdan stuit men nog op een praktisch bezwaar.

De meeste der Landraadleden zijn namelijk op vrij verren afstand van de hoofdplaats woonachtig, en hebben niet altijd tijd en gelegenheid om zich van hunne onderneming te verwijderen.

Mag dit soms de reden zijn, waarom de wetgever den Landraadvoorzitter in de keuze der door hem te delegeeren Landraadleden geheel heeft willen vrijlaten, dan vraag ik op mijn beurt of het geene gansch zinledige formaliteit is, dat de voltrekking van een doodvonnis moet worden bijgewoond door een Landraadlid, hetwelk van de zaak zelf eigenlijk volstrekt niets afweet ?