den wetgever verworpen stelsel van veroordeeling op grond alleen van overtuiging en van het door hem aangenomen stelsel van wettig bewijs, de strekking heeft, dat de rechter, in geval van veroordeeling, door in zijn vonnis de beweegredenen neder te leggen, die tot zijne beslissing hebben geleid, doe blijken, dat deze wat de feiten betreft, berust op wettige bewijsmiddelen, en wat het recht betreft, is gegrond op de wet;

O. dat als uitvloeisel wederom van dit voorschrift bij art. 312 sub 2o. van het zoogenaamd Inlandsch Reglement is bepaald, dat het vonnis moet inhouden de beslissing van den landraad ten opzichte van de schuld van den beklaagde met vermelding der redenen die tot de beslissing geleid hebben; welke bepaling wederom in verband staat met art. 282 van dat reglement;

O. dat dit laatste artikel aangeeft, welke punten de rechter naar aanleiding van de akte van beschuldiging en van hetgeen uit het ter terechtzitting gehouden onderzoek is gebleken, te beslissen heeft;

dat deze punten zijn:

welke daadzaken door het gerechtelijk onderzoek bewezen zijn; of het bewezen is dat de beklaagde aan die daadzaken schuldig is; welk misdrijf daardoor is gepleegd; en welke straf den beklaagde moet worden opgelegd; dat de twee eerstgenoemde punten de feiten betreffen, en de twee laatsgenoemde het recht;

dat alzoo de rechter in zijn vonnis wat de feiten betreft, zal moeten doen blijken, in de eerste plaats: door welke bewijsmiddelen de daadzaken op zich zelve zijn bewezen, en in de tweede plaats: door welke bewijsmiddelen de schuld van den beklaagde aan is bewezen, en zulks opdat, naar aanleiding van het voorschrift van art. 30 van het Reglement op de Rechterlijke Organisatie en art. 91 van het Regeerings-Regleraent voormeld, blijken kunne of de rechter zijne beslissing ten aanzien van evengenoemde punten heeft gegrond op wettige bewijsmiddelen;

O. dat als noodzakelijk gevolg hiervan het vonnis moet inhouden wat uit elk bewijsmiddel, dat is voorgebracht, is gebleken, voor zoover n. 1, het daaruit geblekene ter zake dienende is;