eeniq in het geding in eersten aanleg niet of niet voldoende toegelicht of onderzocht punt mag worden bevolen. Art. 294 Strafvordering — niet toepasselijk voor de revisie van vonnissen van inlandsche rechtban ken — schrijft wel voor dat een beklaagde in revisie op nieuw voor het Hoog-Gerechtshof kan terechtstaan, maar alleen wanneer het geldt de noodzakelijkheid van een nader onderzoek naar de te laste gelegde daadzaken en de schuld van den beklaagde daaraan, liet geldt niet wanneer er slechts twijfel bestaat omtrent de absolute onbevoegdheid van den landraad. Art. 290 Strafvordering echter moet woiden beschouwd als eene bepaling, waarbij in het algemeen aan het llof de verplichting is opgelegd in revisie na te gaan of de eerste rechter tot rechtspraak bevoegd was. Wanneer een bekl. in zijn memorie van revisie voor't eerst beroep doet op een forum privilegiatum, waarvan in eersten aanleg niets is gebleken, en waarnaar daarom geen onderzoek is gedaan, moet het Hof, in revisie, alvorens ten principale recht te doen, aan den Landraad een nader onderzoek bevelen van de feiten waarop bekl. zicli beroept.

het hoog gerechtshof van nederlandsch indie,

Gezien de stukken van het gerechtelijk onderzoek in de zaak van de beklaagde Njai Raden Hadji Soehara en liet in die zaak °P 25 Januari 1894 door den landraad te Tjiandjoer gewezen vonnis, waarbij de beklaagde is schuldig verklaard aan het misdrijf van: „Oplichting" en deswege veroordeeld tot de straf van twee jaren dwangarbeid buiten den ketting en tot betaling eener geldboete van f 200, met bepaling, dat zij bij wanbetaling dier geldboete bij wijze van lijfsdwang zal kunnen ondergaan ee 'ie maand dwangarbeid buiten den ketting, met verdere veroordeeling van baar nog in de kosten van het rechtsgeding en met last tot teruggave der stukken van overtuiging op de wijze omschreven in het vonnis;

Gezien de schriftelijke conclusie namens den Procureur-Generaal, door den Advocaat-Generaal Mr. W. C. van Benthera Jatting genomen, en gedagtetkend 6 Maart 1894 daartoe strekkende, a dt bet IIoog-Gerecbtsbof met vernietiging van liet vonnis tegen