van districtshoofd — het geval voordoet, bedoeld bij artikel 260 ten 2o van het Reglement op de Strafvordering, hetwelk krachtens artikel 162 ten 3e van het Reglement op de Rechterlijke Organisatie ter beslissing staat van het IIoog-Gerechtshof;

O. dat uit het daarvan op den 4den April 1893 opgemaakt proces-verbaal blijkt, dat het op den 12den en 13den April te voren door den Djaksa te Trenggalek, Mas Soero Widihdo, onder bijstand van den Assistent-Wedono van Dongko, Mas Sastro Atmodjo, en in tegenwoordigheid van den controleur van Panggoel, gehouden verhoor slechts een administratief onderzoek was omtrent de juistheid der klachten, vervat in het aan den As sistent-Resident van Trenggalek gericht schrijven van den 25sten Maart 1893, en hetzelfde geldt van het op den 17den Mei daaraanvolgende door dien Assistent-Resident in tegenwoordigheid van genoemden Djaksa afgenomen verhoor van den verdachte zeiven „opgeroepen om zich te verantwoorden omtrent eenige handelingen, welke hij zich zou hebben veroorlofd tegenover zijne ondergeschikte ambtenaren en de bevolking in zijn ressort";

O. dat van eene strafvervolging eerst sprake is geweest, nadat de verdachte, op de mededeeling van den Resident, dat hij zich aan verschillende ongeoorloofde handelingen had schuldig gemaakt, op den 28sten Juli 1893 uit zijne betrekking was ontslagen;

O. dat nu bij artikel 3c van het Koninklijk besluit van 3 November 1866 (Indisch Staatsblad 1867 No. 10) het daar bedoelde exceptioneele forum privilegiatum slechts aan districtshoofden is toegekend zoolang zij in werkelijken dienst zijn, en de raad van justitie zich dus terecht onbevoegd heeft verklaard om van de feiten, waarvan onderwerpelijk sprake is, kennis te nemen, nu eene strafvervolging deswege eerst is aangevangen na dat ontslag ;

O. dat de voorzitter van den landraad te Trenggalek daarentegen ten onrechte verklaarde, dat die feiten niet tot de kennisneming van den door hem voorgezeten landraad behoorden, vermits deze toch de dageiijksche rechter is van Inlanders, welke niet of niet meer in het genot van een forum