dat de djaksa's immers niet alleen het Openbaar Ministerie bij de landraden, maar ook bij het omgaand gerecht uitoefenen, terwijl zij evenzeer werkzaam zijn bij de regentschapsgerechten, de politierol en de zoogenaamde dagelijksche rol;

dat echter uit art. 62 alinea 4 van het Reglement op de Rechterlijke Organisatie voortvloeit dat, bijaldien een landraadvoorzitter de functien van het Openbaar Ministerie aan een lid van den landraad opdraagt, die opdracht alleen betreft en mitsdien beperkt is tot den dienst als djaksa bij dien landraad en zich niet uitstrekt tot de werkzaamheden, die een djaksa bij het omgaand gerecht, politierol, dagelijksche rol of regentschapsgerecht moet verrichten ;

dat dus de opdracht van die functien niet het karakter draagt van de opdracht van het ambt van djaksa;

dat voorts het tijdelijke van zoodanige opdracht rechtstreeks uit de bewoordingen van evenbedoelde bepaling volgt;

dat nu aan dat tijdelijk opdragen, in verband met de woorden „bij afwezigheid, belet of ontstentenis" van een officier bij een Inlandsche rechtbank en van den onmiddellijk op hem in rang volgenden officier en met de evenbedoelde berperking in die opdracht, geen anderen zin kan worden toegekend dan dat die opdracht geschiedt tot tijd en wijle hij, die het ambt van officier vervult, weder in staat is zijn functien uit te oefenen, dan wel in de vervulling van het ambt van Inlandsch officier bij de rechtbanken en gerechten door de daartoe bij de wettelijke verordeningen aangewezen autoriteit voorzien is;

dat nu die voorziening, n.1. in het ambt, waar zij tijdelijk is, bij art. 36 der voormelde instructie aan de hoofden van gewestelijk bestuur is opgedragen;

dat het toch duidelijk voorkomt dat art. 86 voornoemd, aan de Residenten de bevoegdheid gevende om bij overlijden, ziekte of andere wettige verhindering van onder hem dienende ambtenaren, beambten, of Inlandsche hoofden, wier benoeming aan hoogere of andere autoriteiten is voorbehouden, tijdelijk in de vervulling der vaceerende functien te voorzien, op het oog heeft het geval, dat een ambtenaar, beambte of Inlandsch hoofd is