mineele en correctioneele zaken gelijk te zijn. En wanneer de juryleden dan door de uitbreiding hunner werkzaamheden meer dan vroeger aan hun beroep of bedrijf worden onttrokken, dan dient de Staat, evenals hij thans reeds aan getuigen en deskundigen doet, hen voor de nadeelen, die zij daardoor mochten lijden, onbekrompen schadeloos te stellen.

In het vorenstaande heb ik, naar ik meen, voldoende doen uitkomen waarom ik de in andere landen bestaande jury als rechtsinstelling niet gaarne op Nederlandschen bodem zou zien overgeplant. Ware het nu dat de jury bij de natie elders algemeen achting en vertrouwen genoot, dan zou dat feit nog cene reden kunnen zijn om tot de invoering evenzeer over te gaan. Maar dat is evenmin het geval. Het beschaafde deel der natie, althans in Frankrijk, is over het algemeen met de jury weinig ingenomen geweest. Beudant zegt dan ook in zijne Etude sur le Jury, pag. 49, dat reeds tien jaren na de invoering der jury in Frankrijk de illusiën, welke men zieli van hare invoering had voorgesteld, waren verdwenen en dat het Hof van Cassatie in dat rijk vrij wel de algemeene opinie van de meest bekwame mannen van dat tijdperk vertolkte, toen het in zijn rapport aan den len Consul van 5 Ventöse an XI bij monde van zijnen president aldus sprak: „Les tristes résultats de 1'impunité des „plus grands crimes, eflfrayant la société, ont presque conduit douter si 1'institution des jurés, si belle en théorie, n'a pas été „jusqu' aujourd'hui plus nuisible qu'utile dans ses effets. Et „bientöt, ce premier doüte conduisant h un second, peut-être „serait-il ;i examiner anjourd'liui, d'après 1'expérienee, ce qui „ne le fut pas la Constituante qu'en spéculation; peut-être „serait il a examiner encore si dans un pays oü il n'y a plus „ni distinction ni privileges, 1'institution des jurés otfre des „avantages bien réels". Hjj voegt er zelf naar aanleiding van dat rapport nog aan toe: „Paroles propliétiques, que 1'on croirait „éerites d'hier, tant elles expriment avec exactitude et précision 1'état actuel de la question du jury", en ik geloof dat die woorden ook thans nog niets van hunne beteekenis hebben verloren.