De rechter kan het belang dat de eene partij heeft bij de voldoening van de aan de andere partij opgelegde daad op het door den verzoeker verlangde of een minder bedrag waarderen, zonder dat de verzoeker het bestaan van schade en het bedrag daarvan behoeft te bewijzen 367

RAAD VAN JUSTITIE TE SEMARANG.

(Ekbste Kameb).

HOOGER BEROEP.

Kostelooze procedure. — Rekening en verantwoording van den voogd. — Termijn.

De vergunning om kosteloos te procedeeren in eersten aanleg voor den Landraad geldt ook voor de vervolgprocedure in hooger beroep voor den Raad van Justitie.

Een voogd uit de voogdij ontzet zijnde en aan zijn opvolger, die eveneens ontzet is, nog geen rekening en verantwoording afgelegd hebbende, kan zulks zonder gevaar doen rechtstreeks aan den tegenwoordigen voogd.

Het is overeenkomstig de wet, dat de Landraad bij het vonnis, waarin een voogd uit de voogdij ontzet en tot het doen van rekening en verantwoording veroordeeld wordt aan zijn bij dat vonnis benoemden opvolger, geen termijn bepaalt, binnen welken die rekening en verantwoording moet worden afgelegd . . . 230

Zegelrecht. — Kostelooze procedure in hooger beroep. — Certificaat van onvermogen.

Noch het afschrift van de aanteekening van hooger beroep bij den Griffier van den Landraad noch het schriftelijk bewijs van de kennisgeving dier aanteekening aan de wederpartij is vrijgesteld van zegel.

De wetgever heeft wel geregeld hoe een Inlander in eerste instantie vergunning om kosteloos te procedeeren van don Landraad kan erlangen, doch niet hoe hij in hooger beroep daartoe kan geraken, daar als zeker kan worden aangenomen, dat de in de Burg. Rechtsv. voor de Raden van Jnstitie op Java enz. voorkomende voorschriften in dat geval niet van toepassing zijn.

Do appellant kan niet volstaan met de overlegging slechts van een certificaat van onvermogen, uitgereikt door het hoofd van plaatselijk bestuur, indien hij voor het eerst in hooger beroep pro deo procedure noodig heeft 248

Lecnbezit van grond in de Vorstenlanden (Soerakarta en Djocjakarta). —