any future time, even should he afterwards become rich, is entirely opposed to the first principles of Chinese commercial law and usage. Such a white washing process, sanctioned bij law, appears to every Chinese business man a pieee of incomprchensible folly". Stellig oefent het bewustzijn dat zijn insolventie ongeluk voor zijn familie kan teweeg brengen, op den koopman in China een groote preventieve kracht uit. In vergelijking mot het bovenstaande mogen de zonen van het Ilemclsehe Kijk die in Nederlandseh-Indië hun huisaltaar opgericht hebben, zich inderdaad gelukkig rekenen. In liet patriarchale China slechts als deelcn van een familie aangemerkt, worden zij hier te lande als individuen erkend; op hen is ons individualistisch vermogensrecht toepasselijk dat tot grondregel heeft, dat in het algemeen ieder slechts aansprakelijk is voor zijn eigen handelingen en verbintenissen. Zij genieten het voorrecht om, onder den naam van kongsies, associaties te mogen aangaan, die, wanneer zij het uitoefenen van daden van koophandel ten doel hebben, in werkelijkheid niets anders zijn dan vennootschappen onder een firma — doch zonder hoofdelijke aansprakelijkheid van de firmanten. Zij mogen hun koopmansboeken houden in een taal en in een letterschrift, waarvan (behoudens zeldzame uitzonderingen) niemand iets begrijpt, zoodat de controle die in de boekhouding, — de rekening en verantwoording van een koopman, — gelogen is, te hunnen opzichte niet bestaat. Het faillissement doet, althans voorloopig, aan lijfsdwang ontkomen, en kan, sedert bij staatsbl. 1891 No. 86 aan schuldeischers het recht ontnomen is om de beëediging van ter verificatie aangeboden schuldvorderingen te eischcn, als middel worden gebezigd om accoorden van 3 % en 5 % te doen aannemen. Welke goede qualiteiten onze vrienden ook mogen bezitten, de hier genoten meerdere vrijheid van beweging wordt niet altijd goed aangewend. Een Chinees koopman moge zich hier to lande behaagd ijk gevoelen bjj de gedachte dat hij in den regel alleen voor zijn eigen verbintenissen behoeft in te staan, met dien anderen grondregel van ons recht, dat dan ook