van dat recht. Die voorschriften zijn dus naar luid van art. 563 S. W. K. van kracht en moeten door de in het eerste hoofdstuk van het Reglement genoemde rechtbanken en rechters (waaronder de magistraat) worden toegepast, tenzij natuurlijk die toepassing in een bepaald geval onmogelijk is of verboden wordt. Onmogelijk is de toepassing van het hierbedoelde voorschrift door den magistraat natuurlijk niet, zoodat nog slechts valt te onderzoeken of de wetgever de toepassing er van door den magistraat heeft verboden. Daar er echter in het Reglement Sumatra's Westkust geen uitdrukkelijk verbod dienaangaande voorkomt, blijft nog «alleen ter bespreking over de vraag, of dat verbod uit andere bepalingen kan worden afgeleid.

Dat verbod zou dan moeten worden afgeleid uit de omstandigheid dat cumulatie van straffen bij samenloop voor den Raad van Justitie te Padang, de Landraden, Kapats en Residentiegerechten (in het algemeen in art. 472 S. W. Iv.) in Sumatra's Westkust bepaaldelijk is verboden, terwijl dat niet het geval is voor den magistraat, een interpretatie dus door het zoogenaamd argumentum a contrario. Moet men echter bij het toepassen van deze wijze van interpretatie altjjd uiterst voorzichtig te werk gaan, daar, waar de wetgever in art. 563 S. W. K. ons voorschrift (zijnde dit toch feitelijk een voorschrift van burgerlijk materieel strafrecht) in het algemeen toepasselijk verklaart, terwijl hij dat voor andere rechters en rechtbanken ook nog eens afzonderlijk heeft gedaan, k«an deze interpretatie in het geheel niet worden gevolgd en zelfs ook dan niet, wanneer art. 563 niet bestond, omdat het moeielijk aangaat om een algemeen beginsel buiten werking te stellen, omdat de wetgever er op de eene plaats niet, op de andere plaats wel over zwijgt. Wil men aannemen, dat de wetgever een algemeen erkend beginsel voor een speciaal geval niet wil doen gelden, dan dient men zich te beroepen op een omstandigheid, waaruit die bedoeling van den wetgever duidelijk blijkt en is een eenvoudig stilzwegen van de wet daarvoor niet voldoende.