zelve toegezonden, dan had ik evengoed en minder kostbaar de tegen mij ingestelde vordering te weten gekomen. Men heeft dit echter niet gedaan,-maar mij tegen liet voorschrift der wet in een afschrift gezonden en nog wel gezegeld en men heeft daardoor een kostbaarder weg gekozen om mij met de vordering in kennis te stellen. Men kan dus niet zeggen, dat de gevolgde omweg in mijn belang was".

Van welken kant men het ook beschouwt, de uitreiking van het afschrift der vordering heeft niet plaats in het belang van den gedaagde noch in dat van de sucoumbeerende partij, 't zij deze eischer of gedaagde is. De eiseher heeft er wel baat bij, in zooverre, dat zijn vordering niet te zoek gemaakt kan worden door den gedaagde, maar als hij niet goedschiks voor het afschrift zegelgeld wil betalen, kan men den eischer daartoe niet dwingen, want de uitgifte van het afschrift is niet op de wet gegrond en daarom kan het zegelgeld van het afschrift der vordering ook niet van den eischer gevorderd worden of dat onder de proceskosten gebracht worden. Er blijft dus niets anders over dan aan te nemen, dat de uitreiking van het afschrift der vordering in het belang van den dienst is, maar dan is het ook van zegel vrij volgens No. 39 der zegel vrijstellingen, want die uitreiking heeft niet plaats aan eenig bijzonder persoon in diens persoonlijk belang.

We kunnen m. o. de hier besproken afschriften op een lijn stellen met de afschriften van civiele vonnissen van een Landraad, waartegen appèl is aangeteekend (art. 195 I. R.), welke afschriften in het belang van den dienst bij de stukken van het proces aan den Raad van Justitie worden opgezonden, doch, en m. i. terecht, op ongezegeld papier. Men is wellicht bang geweest voor het wegraken van het origineele vonnis bij toezending daarvan aan den Raad en daarom heeft de wetgever bepaald, dat de Griflier van het ter griftie berustende origineele vonnis een afschrift zal maken en dit aan den Raad opzenden, opdat de hoogere rechter zoodoende kennis krijge van de beslissing van den eersten rechter. Maar deze omweg mag aan partyen