geen meerdere kosten veroorzaken, want de Raad kon evengoed uit het origineele vonnis 's Landraads beslissing vernemen; ter wille van den dienst wil men dit echter niet en gelast dat een afschrift van het vonnis door den griffier worde overgelegd, maar daarom moet deze maatregel, die geheel het karakter van een van inwendigen dienst draagt, ook aan partijen geen onkosten berokkenen. Vandaar dat ook deze afschriften-vonnissen, die niet in het persoonlijk belang van een bijzonder persoon worden uitgereikt, maar in dat van den dienst, ingevolge het meergenoemde No. 39 der zegel vrijstellingen, op ongezegeld papier mogen geschreven worden.

Op grond van een en ander meen ik, dat de afschriften der vorderingen, die de praktijk in plaats van de vordering zelve, zooals art. 128 al 1 I. R. voorschrijft, aan den gedaagde doet uitreiken öp ongezegeld papier belmoren geschreven te worden, onverschillig van welk bedrag de vordering ook zij , waarin ik dan ook den Griffier van de door mij voorgezeten Landraden van Tjiandjoer en Soekaboemi heb uitgenoodigd, om de bedoelde afschriften vrij van zegel aan den gedaagde uit te reiken. Mr. Immink t. a. p. I bl. 47 steunt ook mijne meening omtrent het hier besprokene. Hij zegt toch aldaar: „Volgens den letterlijken zin van eerstgezegde bepaling (Sc. alinea 1 art. 128 I. R.) moet de vordering of de daarvan gemaakte aanteekening in originali worden toegezonden aan den verweerder. Zoodanige toezending echter kan groote moeijelijkheden veroorzaken dewijl dientengevolge bedoeld stuk ligt verloren kan gaan, in welk geval de voortzetting van het proces eene onmogelijkheid is, terwijl, indien er meerdere gedaagden zijn, zich onder anderen het bezwaar voordoet, dat de president achtereenvolgens dc vordering van de ontvangers moet terugkrijgen, om van andere bezwaren niet te spreken. — Ter oplossing van die moeilijkheden wordt gewoonlijk in de praktijk een afschrift van de vordering of van de daarvan gemaakte aanteekening aan den verweerder of, indien er meerdere verweerders zijn, aan elk hunner afgegeven, en daartegen bestaat dan ook, mijns