hoofd- of bijvrouw en die overigens een virgo honesta was, een kind verwekt, dan zou liet ons vreemd toeschijnen indien hij niet gedwongen kan worden het vaderschap op zich te nemen. Want het verbod om onderzoek naar het vaderschap te doen is een uitvindsel van westersche beschaving, en nog wel een uitvindsel van het begin dezer eeuw. Zou dus een onwettige zoon, niet erkend doch in staat te bewijzen wie zijn vader is na den dood van den laatste mogen opkomen en krachtens ons artikel de nalatenschap reclameeren, zoo overigens geen mannelijke descendent aanwezig is? Wij moeten erkennen niet in staat te zijn de vraag met zekerheid te beantwoorden. Ten slotte merken wij op dat onder onwettige kinderen mede te begrijpen zijn diegene, die geboren zijn uit een huwelijk dat, als in strijd met de wet aangegaan, nietig is. In dergelijk geval staat het vaderschap vast en was de verhouding tusschen man en vrouw onwettig.

Met het bovenstaande verklaarden wij (voor zoover de ons ter beschikking staande gegevens dit toelieten) het eerste lid van ons artikel in zijn onderdeelenbeschouwd. Alleenspraken wij nog niet over één belangrijk onderwerp, n. 1. de adoptie. Want onder de „male children" zijn ook de geadopteerde zoons te begrijpen. Doch een blik op het algemeen karakter van het eerste lid van ons artikel moge voorafgaan. Van zelf komen wij dan tot de geadopteerde zoons. Dit eerste gedeelte beperkt het recht van erven tot de nederdalende linie. Maar het is duidelijk dat die linie niet licht ontbreken zal. En het huwelijk èn de geoorloofde omgang met bijvrouwen en slavinnen, waarborgen het aanwezig zijn van een of meer mannelijke afstammelingen. Het huwelijk staat — gelijk wij reeds zeiden — bovenaan. De wensch om langs honorabelen weg een zoon te verkrijgen, is een der hoofdredenen waarom in den regel een Chinees op jeugdigen leeftijd een huwelijk aangaat. Von Müllendorf (t. a. p. bl. 140) schrijft: „Marriage is regarded by the Chinese as necessarv and indispensable, and the best proof of tliis is furnished by the fact that, excluding priests and nuns wlio are not allowed to marry, it is scarcely possible to find an old bachelor, and