heid, dat Stbl. 1895 No. 247 bepalingen bevat waarvan, gelijk het heet, partijen niet mogen afwijken, al evenmin eene reden om deze ordonnantie als eene van publiekrechtelij ken aard aan te merken als het zooeven behandelde argument dat zij hoofdzakelijk beoogt den zwakke tegen den sterkere te beschermen. Van andere overwegingen die tot de hier besproken zienswijze van den kolonialen wetgever hebben geleid, zoo hemelsbreed afwijkend van hetgeen tot dusverre vrij algemeen als waarheid gold, is mij niets gebleken.

Alvorens van dit onderwerp afscheid te nemen, nog doze eene vraag: Waartoe was die zoo verrassende beschouwing eigenlijk noodig'? Om duidelijk te maken dat een Sumatrann of Menadonees (') in deze ordonnantie als inlander wordt beschouwd, en dus aan de beperkende voorschriften hiervan is onderworpen ? Dan zou ik meenen dat het wel zoo geraden ware geweest om. indien hieromtrent gegronde twijfel mocht kunnen rijzen, wat mij ondenkbaar voorkomt, in de ordonnantie zelve alle aanleiding hiertoe weg te nemen dooi' eene uitbreiding van art. 19. De macht van den wetgever in NederJandschfndië is groot en evenaart die van den Britschen Ring in Parliament. Welnu, hij make hiervan gebruik, en late het betreden van het glibberige pad der argumentatie liever over aan de beoefenaren der rechtswetenschap.

Het tweede punt, dat ik even ter sprake wenschte te brengen, is de zeer heilzame bepaling, vervat in de derde alinea van art. 1, dat de overeenkomsten, waarvoor Stbl. 1895 No. 247 bijzondere voorschriften geeft, zullen worden beheerscht door het Burgerlijk Wetboek, voor zooverre de regelen hiervan naast die in genoemde ordonnantie bestaanbaar zijn, eene bepaling die op zich zelve voldoende is om iemand te doen gelooven. dat het den wetgever met zijn beweren dat de huurordonnantie

(') Zie Toelichting p. 18 infra. Cf in verband hiermede het voorkomende op pag 9 en 16 v.v. waar betoogd wordt dat't niet zoozeer van den verhuurder afhangt of de huurordonnantie van toepassing zal zijn als wel van het object der huurovereenkomst.