foor de wet geene verbintenis, daarom kan die toeli zeer wel voor partijen bestaan ('), en dit te hebben willen ontkennen of' wegredeneeren acht ik eene der grootste fouten die in de Toelichting begaan zijn. „Heeft de registratie niet plaats gehad, dan zijn de overeenkomsten niet van waarde, d. w. z. is tusschen partijen geen band, geene verbintenis ontstaan", zoo vinden wij, geheel ten onrechte, in dit stuk opgeteekend ( 2 ). Immers de overeenkomst bestaat, in civielrochtelijken zin, zoodra wilsovereenstemming, gericht op bepaalde vermogensrechtelijke gevolgen, ondubbelzinnig gebleken is, en zoodra is er niet eene overeenkomst, of er is ook eene verbintenis ontstaan. Maar zal die verbintenis nu ook voor ieder der partijen in elk opzicht die gevolgen hebben welke zij zich bij het tot stand komen deiovereenkomst hebben gedacht ? Dit kan geene macht ter wereld partijen waarborgen. Evenmin als de beoogde gevolgen eener huurovereenkomst aan partijen gegarandeerd kunnen worden door het feit der registratie, omdat tal van zeer wel denkbare gebeurtenissen, waaronder vele die geen sterveling voorzien kan, dit eenvoudig tot eene onmogelijkheid kunnen maken, evenmin kan de wetgever in ernst verklaren dat de overeenkomst eerst door de registratie van waarde wordt. Zij wordt dit, gelijk reeds is opgemerkt, in de allereerste plaats dooiden wil van partijen. Wensclien deze zich te houden aan eene niet geregistreerde overeenkomst, dan zal deze alle gewenschte gevolgen kunnen hebben, en vinden zij 't goed om zich niet te gedragen naar de bepalingen eener eerst na het meest nauwgezette onderzoek geheel volgens de voorschriften der huuror-

(') Zoo kan bv. uit spel of weddenschap, een enkele uitzondeling daargelaten, geene verbintenis ontstaan die door de wet wordt erkend en beschermd; maar daarom kunnen de spelers en wedders er wel anders over denken. En een minderjarige kan zeer wel verbintenissen aangaan en nadat hij meerderjarig is geworden nakomen, ook al vergunt de wet hem de actie tot in integrum reslilutio. Zij moge in zoo 'n geval geene verbintenis erkennen, dit neemt niet weg dat deze er toch zeer goed zijn kan.

( 2 ) I'ag. 63.