bewijs aanwijzen, welnu, vervolgt hem te-vuur en te zwaard. Maar anders: laat iederen man met rust. Nogmaals en nogmaals : wat is het geluk van het natuurlijke kind, wat dat van de moeder, indien het toch a priori reeds zeker is, dat het bewijs van de beweerde afstamming niet te leveren is?

Of gelooft Ge soms in ernst, dat, zooals in uw adres gesteld is, bij inwilliging daarvan dc huwelijken zullen bevorderd worden?

Daargelaten, dat ik het een allertreurigst denkbeeld vind, de mensehen, die anders niet tot een huwelijk om redenen, hen daartoe movecrendc, zouden overgaan, daartoe, zij 't dan ook indirect te noodzaken, is het mijne volle overtuiging, dat de inwilliging der adressen niet tot dit door U beoogde doel zal leiden. Een man, die om welke reden ook geen kans ziet, om met zijnen vollen zin een huwelijk te sluiten, mag en zal dit dan ook niet doen, want behoudens enkele uitzonderingen zal dat huwelijk zoowel hem als zijne vrouw en kinderen ongelukkig maken.

Weet Ge, wat Ge naar mijne verwachting onvermijdelijk zoudt oogsten met de inwilliging Uwer adressen? Datgene, wat Ge daarmede gezaaid hebt.

In het gunstigste geval, namelijk indien het het kind gelukt, het vaderschap te bewijzen, een levensonderhoud naar den stand en het vermogen van den vader, welk laatste in de meeste gevallen op nagenoeg nihil zal mogen gesteld worden, hetzij omdat dit de werkelijkheid is, hetzij omdat de recalcitrante vader niets onbeproefd zal laten, om zijn vermogen zoo gering mogelijk voor te stellen en zooveel mogelijk aan executie te onttrekken.

Maar de band der liefde tusschcn vader en kind, die vóór het onderzoek niet bestond, zal daarna zeker niet ontstaan. Integendeel, Gij verwijdert door de verbittering, als onvermijdelijk gevolg van het proces, beiden zoo ver mogelijk van elkander, terwijl anders nog steeds de mogelijkheid openstond, dat de man, op rijperen leeftijd tot nadenken gekomen, of, nadat beletselen, die hem terecht of ten onrechte van erkenning terughielden, zijn opgeheven, alsnog zijn kind erkennen, en wellicht door opvolgend huwelijk met de moeder wettigen zal.