geen notarieële acte van zoodanige erkenning te moeten opmaken, dan is hij alweer bevoegd maar niet verplicht zijn zienswijze daaromtrent aan den erkenner mede te deelen en bij zijn weigering tot het passeeren der acte voor alsnog te volharden totdat de rechter daaromtrent beslist zal hebben (art. 7 Not wet). Ik vermoed echter, dat geen rechter de weigering van een notaris, om een not. acte te passeeren van eene handeling, omdat deze geen rechtsgevolgen kan hebben, zal billijken, want die absentie van rechtsgevolgen heeft immers niets te maken met de bevoegdheid van den notaris om een acte op te maken van alle handelingen, waarvan belanghebbenden verlangen, dat door een authentieke acte zal blijken. Wanneer ik'in eene not. acte wil doen constateeren, dat ik bij A. een bezoek heb gebracht en mij daar kostelijk heb geamuseerd, dan heeft deze verklaring in authentieken vorm verleden hoegenaamd geen rechtskracht of rechtsgevolgen; wanneer, zooals o. a. is voorgekomen in een tusschen twee Chineezen voor den Landraad te Soekaboemi gevoerd proces, de wet eene getuigenis voor den rechter onder eede verlangt, doch de getuige niet voor den rechter verschijnt, maar bij not. acte zijn getuigenverklaring buiten of onder eede aflegt, dan heeft die getuigenis ook geen rechtsgevolgen, omdat ze onder eede voor den rechter moest worden afgelegd, — maar wie zal den notaris de bevoegdheid ontzeggen, om zoowel van mijne verklaring omtrent het bezoek bij A als van de getuigenis van den getuige een authentieke acte op te maken'? Niemand, immers de Notariswet art. 1 geeft hem daartoe de volle bevoegdheid. Van elke handeling en elk feit mag men een not. acte doen opmaken, behoudens de uitzonderingen in art. 1 en 20 v. v. Not. wet genoemd waaronder noch een gebrekkige, onvolledige of niet rechtsgeldige erkenning behoort noch de enkele toestemming der moeder tot die erkenning. En hoewel die toestemming op zich zelve ook geen rechtsgevolgen heeft dan alleen wanneer er een erkenning door den vader op volgt, voorafgaat of daarmede tegelijk bestaat, zal toch ook zij bij noterieële acte mogen geconstateerd worden.