»Anders dan luther , moest calvyn voor zijne roeping zijn uitgerusl. Ernst in het denken was hem daartoe eigen, wetenschappelijkheid, methode t eene ordenende, systematische zin; niet juist moed •voor de uiterlijke daad, maar moed, om 7.ich koen in de diepten der Godheid te wagen; helder inzigt in alle onderwerpen; de geschiktheid van een genie, om anderen dit inzigt mede te deelen; eene reine, op diep gevoel van schuld gegronde vroomheid; doch ernstige, opwaarts strevende, niet gemoedelijke vroomheid ; geloof door redenering ondersteund; wegslepende -verontwaardiging over alles, wat hem scheen de eer der Heeren te verduisteren. Evenwel was zijne zending vrede; hij voelt zich gedrongen, door het opheffen van misverstand en door bemiddeling alle strijdenden rondom hem te verzoenen ; zijn toorn bruist slechts op, als de opgezette gemoederen geenen vrede willen houden."

»Vraagt men, of calvyn een scheppend genie was, gelijk luther, of slechts het talent bezat, het gevondene te gebruiken; dan antwoord ik: de eene brengt den slinger des nieuwen levens in beweging, de andere werpt hem met gelijke kracht terug, en daarom is het geheele werk voortgegaan. De eene heeft zoo veel oorspronkelijke kracht, als de andere. Calvyn heeft de Hervorming op nieuw doordacht en op zijne wijze opgebouwd; hij was schepper, gelijk luther ; alleen is calvyns werkzaamheid tot dus verre niet zoo geprezen, dewijl hij de tweede was en zijn geestelijk werk moeijelyker te begrypen is."

» De innerlijke noodwendigheid van calvyns zending voor dien tijd blijkt uit den grooten invloed van zijne verschijning en werkzaamheid. De wereld behoefde de inwerking van dezen geest, die zich dus