wandel met het yebod — van jezus en de Apostelen het meest overeenkomt. Van dit beginsel gingen onze Vaderen en de Opstellers onzer formulieren (GeloofskeiVII) uit, en zochten , door middel der uitlegkunde, uit de H. S. op te maken wat jezus en de Apostelen geleerd en geboden hadden en de slotsom van hun onderzoek plaatsten zij , in zekere stelselmatige orde, in de formulieren van eenigheid, als uitdrukkende hun geloof in de hoofdzaak. Van dit beginsel moeten ook wij uitgaan, uit dezelfde bron putten, de hulpmiddelen aanwenden, welke wij bezitten, of wij zouden tegen den geest onzer Vaderen, legen het beginsel onzer Kerk, legen de bedoeling van onzen Heer handelen. Zoo komt alles ter neder op de Wetenschap/ Het is — wat ook zij, die welligt gaarne de formulieren, of, laat ik liever zeggen, hunne opvatting van de formulieren, voor alle andersdenkenden lot het bed van wijlen prochustes zouden willen maken, mogen zeggen, — het is op het veld der Uitlegkunde en Geschiedenis dat de sliijd gestreden, de twist afgedaan moet worden, want ook de formulieren zijn kinderen der Wetenschap."

Wij danken den Heer boeles van ganscher harte M)or zijn uitnemend werk, waarmede voor ieder, die niet willens blind is, de zaak is afgedaan, de Afgescheidenen en hunne Advokaten in hun onregt zijn ten loon gesteld en de Predikanten, de Synode, de Regering en de Regterlijke magt in hun goed regt op het duidelijkste zijn gehandhaafd. Alleen verwondert ons, dat boeles, volgens zijne Voorrede, de we< erleggingen van groen door anderen niet heeft willen lezen tot na hel geheel afdrukken van zijn werk. Hiervoor schijnt ons gcene reden geweest te zijn, dan

1839. 5g