und „Flachenteiler", „Zuschneidetest"), van de zin voor kleuren en vormen („Drahtbiegeprobe"), van de sterkte van de hand (dynamometer) enz. Iedere proef wordt vijf keer herhaald, om toevalligheden zooveel mogelijk uit te sluiten. De resultaten worden naar tijdsduur (met behulp van een „Stopuhr") en graad van volmaaktheid beoordeeld. Door buitengewone begunstiging had ik gelegenheid, bij enkele beroepsbesprekingen, die anders onder vier oogen plaats hebben, aanwezig te zijn. Eerst was er een leerling van een hulpschool, waarvoor een betrekking moest worden gevonden. Voor deze soort van beroepszoekers is er natuurlijk moeilijker iets te vinden. (Als er geen andere weg open is, worden dergelijke personen naar de „Arbeitszentrale" verwezen, een sociale instelling, waar lichamelijk of geestelijk defecte menschen werk vinden volgens hun bekwaamheden.) Wat me bij de behandeling van dit geval vooral opviel, was de oprechte, warme belangstelling van de raadgeefster in het lot van dit stiefkind van de natuur. Verder was ik getuige, met welk groot vertrouwen een paar jonge studenten en een voor de toekomst van haar jongen bezorgde moeder zich om bemiddeling en raadgeving tot het „Berufsamt" wendden, en ik had groot pleizier in de manier van raadgeving, waarbij zich omvangrijke zaakkennis met de gave, zich in een ander zieleleven te verplaatsen, verbonden.

Zooals ik reeds zei, werkt het „Berufsamt" ook naar buiten door woord en geschrift. Ia krantenartikels en vlugschriften tracht het in krachtige, eenvoudige taal de bevolking in te lichten over vragen van beroepskundig belang, b.v. over het doel en den aard van zijn werk, over algemeene maatregels bij de keuze van een beroep, over eischen, leergang, kansen van een bepaald beroep enz. Dit is nog meer het doel van de voordrachten, die in het „stiller seizoen" iedere avond door geschikte mannelijke en vrouwelijke vertegenwoordigers van het „Berufs¬

amt" of wel op hun initiatief door vertegenwoordigers van de verschillende beroepen gehouden worden voor leerlingen, ouders, onderwijzers of werkgevers. In de kringen van werkgevers is de belangstelling in en de waardeering voor het „Berufsamt" groot; dat maakte ik op uit het groote getal aanwezigen bij een beroepskundige voordracht in den kappersbond, uit den vrijwilligen geldelijken steun van de handwerkersbonden (zoo hadden b.v. de glaszetters 20 groote, gekleurde platen — motieven uit het leven van ambachtslieden en industriearbeiders •— met glas en lijst cadeau gedaan voor de corridor en de wachtkamers), eindelijk uit het feit, dat bekende Frankfurter werken alleen nog leerlingen aannemen, die door het „Berufsamt" onderzocht zijn. (1923 zijn er over 5100 betrekkingen door het „Berufsamt" aangevuld.) Dat de voordrachten voor ouders en onderwijzers aan een algemeene behoefte tegemoet kwamen, merkte ik op uit de levendigheid van de discussies, die op de voordrachten volgden. Mochten steeds meer jongens en meisj«s in de ernstige kwestie van hun beroepskeuze raad en steun vinden bij zulke welwillende, met de toestanden vertrouwde leiders 1 M. S.

Dit tijdschrift is het eerste op dit gebied in ons land, en voorziet in een reeds lang bestaande behoefte.

Waar u zich voor een minimalen prijs op de hoogte kunt gaan stellen, van wat de wetenschap en de practijk op het terrein der beroepskeuze-voorlichting u in dit maandschrift gaan bieden, houden wij ons overtuigd, dat u niet zult nalaten u door middel van achterstaand inschrijvingsformulier onmiddellijk als abonné op te geven.