lot de allerlevendigste bewustheid brengen Tan hunne onverbreekbare verbindlenis met Ilem, zoowel als van de innigste broederliefde, die er bij hen onderling moest heerschen. — En is het bij en na den dood van eenen geliefden en onvergetelijken vader de hoogste, ja bijna de eenige lust van het harte, om van hem te spreken en het aan allen te zeggen, hoe goed, hoe liefderijk die vader was; het was dan gewis geheel uit de volkomenste bewustheid van der Jongeren gemoed gesproken, wanneer de Heer het hun thans nog eens als hunne bestemming aanwees, dat zij van Hem zouden getuigen (28).

Maar was zoo het geheel dier gesprekken op eene eenige wijze geschikt, om hen tot de levendigste bewustheid hunner betrekking en bestemming op te voeren; niet minder hadden derzelver bijzondere hoofdbestanddeelen eigenaardig de kracht, om die bewustheid tot de meest mogelijke helderheid en klaarheid te brengen. — Had jezus nu jaren lang hen in den naauwsten omgang met zich vereenigd, met dit doel, dat zij den Christus , den Zoon van God, Gods evenbeeld, in Hem zouden zien en gevoelen , en in en door Hem den Vader leeren kennen en liefhebben: thans was het, met verwijzing op die ondervinding, dat Hij het zelf uitsprak: » Die mij gezien heeft, heeft den Vader gezien" (29). — Had Gods Zoon al den tijd, dat Hij met hen was, zich aan hen geopenbaard in wóórd en daad, in uitdrukking en betooning zijner liefde, ten einde hen door den onverbreekbaren band van geloof en liefde aan zich te verbinden; thans spreekt Hij hel zelf uit,

128) Joh. XV: 27. (29) J0h. XIV: 9, 10.

(