#,en dag van heden worden voortgezet. Meestal betreffen zij de onderscheidene Predikanten, welke die Gemeente bediend hebben . alsmede de kerkgebouwen der Gemeente, en sommige andere zaken, grootendeel» van plaatselijk belang. Wij houden het geven van zulke stukken over enkele Gemeenten , voor eene van de beste middelen , om de bouwstoffen voor eene kerkelijke geschiedenis te zamen te brengen. Doch wij zien hier, dat zij daartoe niet altijd veel opleveren. Op zich zelf blijft het belangrijk, vooral wanneer het, gelijk hier , naauwkeurig en uil echte bescheiden geschiedt. Of het daarom goed zij, om lang vergeten twisten te vereeuwigen (bl. 03—107) is nog bedenkelijk ; schoon zij mede dienen lot kennis van den geest der Gcmeenle, en het ons aangenaam aandoet, hier de Regering, over welke de Lutherscben zich vroeger en in andere opzigten niet te veel te beroemen hadden , op de loffelijkste wijze werkzaam te zien. —Wij wensclien , dal de onderneming moge worden voortgezet en de Redactie in staat gesteld, om ook nog meer algemeen belangrijke bijdragen mede te doelen.

Ook mogen wij hier niet geheel voorbijgaan het Geschiedkundig ocerzigt van de beoefening van Kunsten en Wetenschappen in Nederlands Indi'è, door \v. r. vat» hoevell, Theol. Doet. en Predikant te Batavia, Bat. 1839. Bevat het toch veel, 't welk tot de Godgeleerdheid in geen verband staat, niet weinig ook vindt men er in van den invloed, dien de verkondiging des Evangelies op Indiës beschaving aanvankelijk uitoefent, en van de beginselen eener Christelijke Letterkunde in die verre oorden. »Het is het Christendom," zegt de Schrijver, bl. 112, »dat dien geest in deze verre gewesten beeft uitgestort en dat dien zegepraal heeft bevochten. — Er is geen