wal de wetten, wat de verschillende lotgevallen der natie, wat de bijzondere godsdienslinrigting bij het volk hebben uitgewerkt, bij elk dezer beschouwingen tevens opgevende, hoe daardoor het volk geschikt was gemaakt voor en het verlangen bij hetzelve opgewekt naar de betere goederen van cumstus koningrijk. Eenvoudig en zuiver wordt hier alles uit paulus afgeleid en de wijsheid Gods in de opvoeding des menschdoms, zoo als deze Apostel die reeds opmerkte, in het licht gesteld. Ook na hetgeen in ons Tijdschrift over afzonderlyke gedeelten van dit onderwerp door onderscheidenen gezegd is, ontbreekt het dezer verhandeling aan geene belangrijkheid. Niet alleen omdat wij hier het geheel overzien en de bewerking van ééue hand uit haren aard meer eenheid voortbrengt, maar ook omdat de Schrijver, hoewel van het gegevene gebruik makende en daarop terugwijzende, echter in de ontwikkeling zijnen eigenen gang gaal, gelijk bijzonder in de orde, waarin bij de bijzondere opvoeding der Israëlieten voorstelt, blykbaar is.

Van eene meer algemcene strekking en eene hoofdzaak in de Christelijke Dogmatiek ontwikkelende is de andere door ons bedoelde verhandeling, in welke de Heer m. vak staveren den waren aard van het Evangelie onderzoekt en in het licht stelt (Dinquisitio Theologica de Euangelii Natura, Grori. 183g). Wij brengen haar het naast tot de Bijbelsche Theologie, omdat in het eerste en uitvoerigste deel der verhandeling de aard van het Evangelie geheel uit deszelfs beschrijvingen door jezus en de Apostelen wordt opgemaakt. Hier vinden wij eerst het begrip dat aan het woord Evangelie en de daaruit afgeleide werkwoorden reeds in het Oude, maar vooral in het Nieuwe Testament gehecht wordt uit verschillende