Zoo zullen wij den waren naam hernemen, die ons toekomt, en weder eene Evangelische Kerk willen heetcn. Want dat onze Kerk eene Protestantsclie is, zegt weinig; het is een ledige formele naam; Deïsten kunnen ook protesteren. Dat zij eene Hervormde heel, is ook niet voldoende; hel is een negatieve naam, die te kennen geeft, dal men misbruiken heeft afgeschaft; in Engeland hebben de lladicalen den mond vol van hervormingen. Maar dal zij eene Evangelische heete, gelijk bij haren oorsprong; dil is een naam, die haren aard en haar wezen te kennen geeft; deze beteekent, dat zij aan tle blijde boodschap van Christus vasthoudt; gelijk de Apostelen haar het eerst verkondigden. Dezen naam liebben wij ons laten ontfutselen door de Diplomaten, welke dien niet begrepen, en door de Roomschgezinden , die in denzelven (leregl) eene veroordeeling zagen van hunne Kerk, als niet rein-Evangelisch (114). Deze zijn het, welke sints 1529 ons hebben genoemd Protestanten. Want in de oorspronkelijke stukken van dien tijd, zelfs bij sleidanbs en sarpi (die ze dikwijls niet eens woordelijk mededcelen), zien wij, dat het Diplomalen en Koomschen zijn, welke van toen af de Evangelisclien standvastig Protestanten noemden, zoodat deze eindelijk dien naam zelve ook aannamen. Wij verheugen ons, dat de uit vereenigde Hervormden en Lutherschcn in 1817 in Pruissen ontstane Kerk geheel in den geest der Hervormers de Evangelische Kerk heel; en wenschen, dat de Protestanten in 't algemeen zich in 't vervolg liever

(114) Daarom heeft de Ultra - Roomsche Regering van Beijeren dan ook onlangs liet voeren van den naam van EvangcKschcn aan de Protestanten verboden.