kracht, totdat het in do zesde, op weinige sporen na , geheel verdween.

Doch schoon het spoedig had uitgediend, zou het onbillijk zijn te willen beweren, dat het geheel van geene dienst geweest was in de Christelijke Kerk. Het heeft medegewerkt om de neiging voor de wet, die uit het Jodendom nog was overgebleven, terug te dringen en den geest boven het bloot ceremonieƫle te verheffen. Het heeft de vrije werkzaamheid des geestes bevorderd, het Christendom doen kennen in deszelfs verhevene beleckenis als eene, en wel als de hoogste, openbaring Gods. Het heeft liet gemoed aangetrokken door het uitzigt van de eindelijke zegepraal des geestes over de stof. Ja, schoon deszelfs stelsels zoo vreemd waren aan den geest des Christendoms, dat zij onmogelijk zich daarmede konden vereenigen of daarmede vereenigd blijven, maar weldra moeslen verdwijnen, zoo zijn ze toch niet verdwenen zonder dat er iels is blijven liggen, dat door volgende geslachten opgenomen, verwerkt en in betere gehalte kon worden te voorschijn gebragt.

Plato , aristoteles. Namen van mannen, die, naar den lijd waarin zij leefden , en den invloed dien zij uitoefenden, wel nevens eikanderen mogen geplaatst worden; doch overigens, met betrekking tot hunne wijze van zien, tegen elkander over slaan.

Plato was het geweest, die het Heidendom had vergeestelijkt, in de aanschouwing van en vereeniging met de Godheid leefde. Door zijne heenwijzing op het bovenzinnelijke, door zijne dikwijls uitgesproktyie overtuiging van het noodzakelijke, dat zich de geest van de banden des stofs, waarin dezelve gezonken

1840. 51