alleen levende missionaris zeer bescheiden waren, zoo was ook mijn huishouden het eenvoudigste van de wereld.

Ik bewoonde twee eenvoudige witgekalkte kamers op de bovenste verdieping van de pastorij, met als zoldering groote platen in gegolfd ijzer op naakte ijzeren balken. Het eerste vertrek was mijn werkkamer en bureau, en het andere, waarnaar een breede opening in den wand toegang verleende, diende tot slaapkamer. Om die twee kamers in orde en proper te houden was niet veel werk noodig. Naast een paar kasten met boeken en papieren, het allernoodzakelijkste als meubileering. Mijn boy kon dit wel alleen klaar krijgen. Ja, er bleef hem nog tijd genoeg over om mijn tafellamp te poetsen, de schoolbanken af te stoffen, de sierplanten en bloempotten die op groote feestdagen in de kerk dienden, te begieten, en om mijn boodschappen te doen. Daarmee waren Hamal, Mussaul, Mali en Shoeprassi, overbodig ! Paard en koets bezat ik niet en kon dus ook geen Sharawalla onderhouden. Ik nam ook geen hondenknecht in huis want Kallu, mijn hond, stelde het zonder oppasser veel beter. Aan een kindermeid had ik ook geen behoefte. Ik had voor 't huis dus buiten mijn boy alleen nog een keukenpiet en een koster van doen. Verder kon ik de diensten aanvaarden van een Dudwalla, een Dhobie, een Bhistie, een Hujjam en een Bhungie.

Toen ik aangesteld werd als pastoor vond ik die allen reeds in dienst bij mijn voorganger. Maar een verstandigen en betrouwbaren koster heb ikzelf moeten zoeken. Mijn voorganger liet zich altijd helpen door een leerling van de hoogste klas, die s morgens het altaar klaar maakte en de misgewaden voorbereidde. Maar op den duur was het toch geraadzamer een eigenlijken koster bij mij te laten inwonen, die alles in sakristie en kerk netjes zou onderhouden en alles zóó zou schikken, dat bij berechtingen en doopen en begrafenissen, het noodige onmiddellijk bij de hand zou liggen. Hij zou mij bij mijn bezoeken ook tot gezel en getuige kunnen dienen.

Hoe ik het met mijn eersten koster stelde, mijn pech en ongeluk met hem, en hoe ik pas later er een uitstekenden kon vinden, vertel ik u later wel.

IHS