Over te halen. Deze rondreis verwekte eenige bekeeringen en leidde tot een vijfjarenplan voor het tot den Islam brengen van alle Thiya's, zoodat 2.500.000 kasteloozen van Malabar dreigen Moslems te worden. Abdulla beweerde niemand tot bekeering te willen dwingen; de heele wereld moest vernemen dat zijn overgang tot den Islam het gevolg was van een diepe overtuiging; geen godsdienst was schooner dan de Mohammedaansche; hij wilde eenieder vragen hem blindelings erheen te volgen. Wat niet weg nam, dat Abdulla later ook weer den Islam verzaakte en — waarschijnlijk bewogen door de bittere tranen van zijn liefhebbende moeder — naar het geloof zijner voorvaderen terugging.

Naar het Protestantisme ?

Ceregeld worden er in Engeland en Amerika belangrijke vergaderingen belegd, om de protestantsche gemeenten van de kans op een massabekeering van de Harijans op de hoogte te houden. Nog niet lang geleden vroegen en kregen protestantsche kerkgenootschappen in Engeland 25.000 pond sterling (drie en een half millioen frank) om in Indië hun werk onder de Verdrukten te financieren. Alles hangt er voor hen van af, of zij nog lang aan hoopen gelds zullen geraken. Dit schijnt wel niet op denzelfden voet als voorheen voort te kunnen gaan.

Soms zouden we geneigd zijn te denken, dat het in Gods plan ligt toe te laten dat die velen zich tot het protestantisme bekeeren. Eenmaal protestant vormen zij een flinke reserve voor de Katholieke Kerk. De geschiedenis leert ons immers dat waar de katholieke missionaris opdaagt, de protestantsche bekeerlingen tot hem overkomen. Een ding is althans zeker : dat ook de protestanten Jezus' leer kennen en ons niet dezelfde moeilijkheden in den weg leggen als de stugge Hindoes.

Het heil in het Hindoeïsme zelf ?

Een van de pijnlijkste kanten van hun achterstelling is voor de kasteloozen het verbod de tempels binnen te treden, verbod dat hen treft nagenoeg de geheele Brahmaansche wereld door. Bijna overal worden ze op religieus gebied als heidenen en tollenaars bejegend. In den Joodschen tempel mochten de heidenen en

IHS