P. Ceorges Dumont vervangen. — Spijtig ! Pater Désiré was zoo 'n goede, zachte man, met wien ik best omkon. » Maar het beste is over veranderingen maar niet te redeneeren.... Kondigt men daar trouwens niet meteen aan dat Broeder Carlier uit Ngidinga naar Kimvoela gestuurd wordt om in de klassen, op het veld en bij de surveillance der jongens te helpen ? Wat een meevaller ! « Al goed, 't werd hoog tijd, want tegelijk het werk van een priester, van een scholastiek en van een broeder verrichten, daar is zelfs de sterkste op den duur niet tegen opgewassen. »

Een zalig uiteinde en een goed begin.

18 Januari 1937. Tuf, tuf, tuf.... Daar stopt de bisschoppelijke limousine voor het patershuis. Mgr. Verwimp die op verkenning naar de Bajaka-streek was geweest, kwam P. Valeer uit zijn apostolische bedrijvigheid losrukken. Van Kimvoela tot Lemfoe 169 km. in vijf en een half uur. « Zelfs met een doorluchtigen wagen moet men hier heel wat langzamer rijden dan met een fordje op de autostrade Oostende-Drongen-Keulen. »

Den 19den 's avonds begon P. Valeer zijn retraite te Lemfoe « vrij van het dagelijksche werk, zonder kommervolle beslommeringen, in de kalmte van een logeerkamer ». Op Maandag 1 Februari doet hij te Kisantoe nog een recollectie en samen met PP. Bauweraerts en Van den Broeck legt hij dan op O. L. VrouwLichtmis in de heilige stilte eener zevenuremis zijn laatste kloostergeloften af. « De Heer heeft aan zijn priestermissionaris royaal gegeven, 's Heeren dienaar gaf alles in eeuwige armoede, zuiverheid en gehoorzaamheid weer. Aan God alleen zij lof en dank. » P. Colen, die zijn professie in het seminarie te Majidi had afgelegd, kwam in den voormiddag de drie nieuw geprofesten te Kisantoe opzoeken.

« Ego elegi vos ut eatis et fructum afferatis. Ik heb u uitverkoren om u uit te zenden en u vruchten te laten inoogsten », zegde de Heer tot zijn missionarissen. Broeder Gillet, de vernuftige, knappe aanlegger van Kisantoe's welbefaamden proeftuin, verduidelijkte Jezus' woord met de uitverkorenen te vergasten op de exquise vruchten van zijn stoffelijken oogst. Zóó keurige vruchten moeten jullie in overvloed voor den Heer gaan oogsten in den tuin

IHS